| anamaria119 a întrebat:

Care este mai bună:Facultatea de moase si asistenta medicală generală din Craiova sau facultatea de asistență medicală generală din sibiu?

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Care e mai aproape de casa ta. Diploma are aceeasi valoare.
Daca nu conteaza distanta atunci: Sibiu.

| laSoledad a răspuns:

Sibiul nu are o facultate de asistente medicale. Sibiul are o facultate de medicina numita UMF Victor Papilian, acreditata, din cadrul Universității Lucian Blaga. Facultatea asta are 4 specializari: medicina generala, asistenta medicala generala, farmacie si tehnica dentara. Este o facultate buna. Am colegi care sunt acolo.

| laSoledad a răspuns:

La asistenta medicala generala dai examen de admitere din biologie (anatomie & genetica). Pregatirea pentru facultatea de medicina se face minim cu un an inainte daca vrei sa intri. Trebuie sa cunosti bine anatomie, genetica si chimie.

Vezi aici, la Admitere 2019, dai scroll putin pana gasesti Tematica Admitere 2019. Acolo gasesti ce ti se cere la examen in functie de sectiuni.
http://medicina.ulbsibiu.ro/ro/admitere.php

Inca ceva ce n-am mai cautat eu pentru tine acum, dar poti cauta singura, este planul de invatamant. Scrii pe net "UMF Sibiu Plan de Invatamant" sau "UMF UBB Plan de Invatamant" si cauti in acel document ce materii vei face in fiecare an din perioada studiilor. Le vei compara si-ti vei da singura seama ce vrei sa studiezi pe mai departe.