| pepica a întrebat:

Care este masculinul la balena? stiti?

13 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Până la urmă cum ai vrea să aibă un substantiv feminin formă de masculin? E la feminin şi acolo rămâne, nu se acordă laughing
Eventual e epicen, adică are aceeaşi formă pentru feminin şi masculin.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Balenoi

| shhhs a răspuns:

Nu are masculin, asa cum unele cuvinte nu am singular ca: icre, etc.

| BluishAngel a răspuns (pentru shhhs):

Nu "am" singular? Pe bune? Ei bine, pe langa faptul ca ar trebui sa te apuci serios de gramatica limbii romane ar trebui sa stii ca "icre" chiar are singular, adica "icra". Daca nu stii, nu te pune sa comentezi lucruri prostesti.

| shhhs a răspuns (pentru BluishAngel):

In primul rand o mica greseala facuta din graba nu are nici-o legatura cu faptul ca nu stiu. In al doilea rand, nu te mai da mare si destept fiindca nu esti. Se vede foarte bine din comportamentul tau compulsiv si autoritar ca nu ai parte de atentie si vrei sa primesti asa ceva. Apropo, ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea?!
Ca tot vorbeam de gramatica, ce e cu, cuvantul ''sall'' de la inceput?
http://www.tpu.ro/......-se-coase/
Nu cred ca e o greseala facuta din graba. Putem preciza cu usurinta cine are nevoie de gramatica aici.

| BluishAngel a răspuns (pentru shhhs):

Nu sunt eu cea care are nevoie de gramatica,si nu am deloc un comportament impulsiv si autoritar,poate esti tu nou pe aici si nu i-ai vazut pe altii,dar pur si simplu ma mira cand vad atata incultura."Sall" este un cuvant pe care il foloseste toata lumea, dar daca esti invechit/invechita, treaba ta, nu arata cu degetul pe altii.Una e sa folosesti un cuvant des folosit, care nu are treaba cu gramatica limbii romane si alta e sa scrii ca si cum ai fi facut limba romana cu femeia de servici.Nu ma cunosti si nu te consider in stare sa ma cataloghezi.

| shhhs a răspuns (pentru BluishAngel):

Exista in dictionar cuvantul ''sall''? Daca majoritatea s-ar arunca in fantana, te-ai arunca si tu? Tu ma cunosti de incepi sa ma cataloghezi?
Fii serioasa. Nu te mai da seful sefilor fiindca nu esti.

| BluishAngel a răspuns (pentru shhhs):

Pentru informatia ta, cuvantul "sall" este ca si "lol" deci sunt preluate din limba engleza.Aici nu e vorba de datul dupa ceilalti, pur si simplu asa se scrie. Daca cineva scrie un cuvant corect inseamna ca se ia dupa ceilalti? Nu.Si eu nu te-am catalogat nicicum, si in niciun caz nu ma dau seful sefilor fiindca nu ma consider si nici nu sunt.Ti-am spus motivul pentru care ti-am atras atentia.Nu suport oamenii care nu stiu sa vorbeasca corect macar limba lor nativa.Ok, am inteles, la tine a fost din graba, dar am mai vazut alte specimene pe aici care sunt de tot rasul.

| shhhs a răspuns (pentru BluishAngel):

Sall vine din limba engleza? De la ce cuvant se trage mai exact? Sall e un fel de prescurtare de la salut. Oricum, imi pare rau daca te-am jignit in vreun fel, nu asta era ideea.

| IMINENT a răspuns:

Shaormist.

| Lariii99 a răspuns:

Hey.
Nu exista balena la genul masculin.
Sper ca te-am ajutat. Funda?happy

| lOrd2Skill a răspuns:

Balen...credhappy

| Vale24 a răspuns:

Nu exista masculin la balena sunt unele cuvinte care sunt deficite de masculin de feminin de plural sau singular
de exemplu: populatie este deficit de singular
sau: put (fantana) este deficit de feminin