| Vali1499 a întrebat:

Care este materia pentru simulare la limba romana, clasa a XI-a?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Absolut tot ce ai studiat în liceu, până în prezent.
Pune accent pe nuvela romantică din perioada pașoptistă, marii clasici, poeții și scriitorii din perioada intrebelică (toate acestea pentru subiectul al III-lea).
Pentru subiectul I, sinonime, locuțiuni/expresii, mărcile eului liric, elemente de recurență, figuri de stil, relația dintre ideea poetică și mesajul transmis (trăsături ale genului liric), mărci ale oralității, trăsături ale genului epic, rolul notațiilor autorului în textul dramatic, caracterizare directă/caracterizare indirectă (cu exemple, dintr-un text la prima vedere), trăsăturile genului dramatic...
La subiectul al II-lea va fi un text argumentativ.

Începând de la anul, vor interveni schimbări în subiectele de la bacalaureat, acestea vor fi mult mai accesibile elevilor. Se va pune mai mult accent pe înțelegerea textului, pe exprimare etc.

| Vali1499 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult!

| itisnotimportant a răspuns (pentru floresdemayo):

Stii ca simularea se da din noile subiecte, nu? Cei de a 11a nu mai au treaba cu sub 1 si 2 cum ai spus tu.

| floresdemayo a răspuns (pentru itisnotimportant):

Că s-a schimbat structura e altă treabă, dar la foarte puține lucruri s-a renunțat. Tema si viziunea despre lume s-a păstrat, relația dintre două personaje, particularitățile de construcție a unui personaj, textul argumentativ se va da în continuare, chiar dacă va fi atașat subiectului 1 etc
La subiectul al II-lea se va pune accentul pe trăsături ale realismului, ale perioadei pașoptiste, ale romantismului...

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai si tu profa de romana s-o intrebi?

| Ara997 a răspuns:

Frate atentie s-a schimbat (s-a redus) programa anul asta la sub 1 si 2!
atentie mare
sub 3 este : acelasi harap, moara, baltagul, luceafarul, alex lapusn, pasopt, romantismul