| eusebiu27 a întrebat:

Care este materie pentru smestrul 2 la romana si istorie profil uman clasa a12a?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ți se potrivește ce-i aici:

https://www.tpu.ro/......2-a-sem-2/

| Zorn a răspuns:

In semestrul al II-lea, la romana se studiaza: Ion Barbu, Nichita Stanescu, Morometii, Iona, Femeia in rosu/Zmeura de campie (filologie doar), Marin Sorescu, Mircea Cartarescu (Levantul).
La istorie, pe semestrul al II-lea, avem:
-Romania postbelica. Stalinism, national-comunism si disidenta anticomunista
-Spatiul romanesc intre diplomatie si conflict in Evul Mediu si la inceputul modernitatii
-Romania si Concertul European; de la "Criza orientala" la marile aliante ale secolului XX
-Romania in perioada "Razboiului rece".