| AlliumUstum a întrebat:

Care este originea expresiei "Binele, ca si raul, se face nestiut de nimeni." si cine este autorul?

2 răspunsuri:
| BogdantheDreamer a răspuns:

Se pleaca de la premisa :

Lucrul facut bine naste invidie

"Este o experienta curenta ca, de cate ori face cineva un lucru bun, trezeste invidie, barfa, poate chiar piedica"

Insasi Iisus Hristos a spus celor prezenti la savarsirea unei minuni : "sa nu spuneti nimanui ce ati vazut aici"

Asa ca daca faci un lucru bun, pentru a te ferii de invida celor din jura, fa-l pe ascuns!

| corolav a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Eu încerc să - ți fac un bine.
Și, pentru că toți utilizatorii acestui site sunt niște anonimi, se cheamă că ceea ce fac eu pentru tine o fac pe ascuns.
Ei bine, iată ce zic eu...
E bine că știi să dai sfaturi.
E rău că nu le scrii corect în limba română.
Faci multe greșeli de gramatică.
Una pe care ți - o dezvălui, din textul tău: Corect este „însuși Iisus Hristos" și nu „însăși".
Să ai sănătate!