| stelutzza a întrebat:

Care este partea de vorbire care raspunde la intrebarea cum.

20 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Partile de vorbire nu raspund la nicio intrebatre ele se recunosc dupa ceea ce definesc, nu dupa intrebari; partile de propozitie au intrebari specifice la care raspund. Iar la intrebarea "cum?" raspunde complementul circumstantial de mod. Ex.:"Raspunse oftand."Cum raspunse? Oftand=c. c. d. m.

| BlueByMe a răspuns:

Complementul circumstantial de mod (adica complementul normal)raspunde la intrebarea ''cum?'' si este in cazul acuzativ

| Pupily92 a răspuns:

@narflo verb? verbul raspunde la intrebarea ce? sau ce face?winking

| ForeignO a răspuns:

Partea ed vorbire?

Poate funtia sintactica...Este : Complementul Circumstantial de Mod (CCM)

| RainDrop a răspuns:

Complementul.

| Evaa a răspuns:

Complementul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adjectivul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complement

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complementul, si este o parte de propozitie, secundara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca adverb...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nu stiu .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complement

| deeeeeebora a răspuns:

Adverb

| osram a răspuns:

Adjectivulwinking

| dora0304 a răspuns:

Complementul circumstantial de mod

| narflo a răspuns:

C ma? adjectivu? ma mir ca nu ziceti numeralu! e verb si inca o intrebare c clasa ehsti de nu sti?

| SoreMihalacheSorina a răspuns (pentru narflo):

Tu nici nu stii sa scrii. Si nu e adjectiv laughing Si se scrie ( adjectivu`, sau adjectivul, la vel si la numeral laughing Nici nu stii sa scrii, cu "c ma" " C ehsti " lol laughing

| Cool_Teo_1993 a răspuns:

Complement circumstantial de mod