| Bughead a întrebat:

Care este principala idee a creștinismului?

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Indeea principală (ca a oricărei religii de altfel) e INDOBITOCIREA MASELOR.

Noapte bună

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Marcu 12. 30-31.
Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu tot cugetul tău și cu toată puterea ta.’ Iată porunca dintâi. Iar a doua este următoarea: ‘Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuţi.’ Nu este altă poruncă mai mare decât acestea.
Pune în locul cuvântului Dumnezeu cel mai mare ideal al tău. Iar dacă nu ai așa ceva, caută.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Lui Celceștietot.
Da, doar că până acum nu a reușit să salveze pe nimeni, numai promisiuni.
Răspunzând lui Strongheart. Și pe Lucifer, tot pe pământ l-a alungat. Norocul nostru, că până la Dumnezeu te mănâncă sfinții. Lucifer ( alias Diavolul, Satana) e întotdeauna pe aici pe aproape, dă târcoale, gata de o trebșoară dichisită.
Te salut, Celceștietot. Îmi era dor de tine, ca să luptăm, tu teu iar eu a-teu.

| Celcestietot a răspuns:

Ca Iisus este salvatorul.

| Nirvanaaa a răspuns:

Sa iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
De aici deducem sa ne respectam unii pe altii și sa ne ajutam la nevoie. Și noi devenim mai buni, iar prin gestul nostru poate devin și altii mai buni și tot așa.

| StrongHeart a răspuns:

Dumnezeu a creat o lume perfecta, un Univers nemarginit, unde sa isi desfasoare activitatea creatiile sale.Ne intrebam mereu de ce exista razboaie, dar uitam ca primul razboi a fost dat in cer.
Dumnezeu a creat heruvimi, serafimi si alte feluri de ingeri care erau intr-o armonie si stare de bucurie nemarginita.
Dumnezeu l-a pus heruvim pe Lucifer, adica purtatorul luminii, era foarte sus in ierarhia fiintelor agelice.El trebuia sa comunice cu ceilalti ingeri si sa le dea lumina si cunostintele Lui Dumnezeu.Acesta insa a inceput sa se uite mai mult la el insusi decat la Dumnezeu si si-a propus sa devina mai mare ca Dumnezeu si sa fie mai sus decat toate stelele.
Acesta a inceput sa spuna minciuni despre Dumnezeu celorlalti ingeri, cum ca abuzeaza de puterea Sa si ca nu ar trebui sa se mai supuna Lui.A reusit sa convinga o mare parte din ingeri.
Lucifer credea ca Dumnezeu nu stie ce face, insa El le stie pe toate.Insa nu l-a ucis pe Lucifer sau nu l-a distrus,pentru ca astfel ar fi crescut dubiile celorlalti ingeri,asa ca l-a lasat in pace,pentru ca el ne-a dat la toti liberul arbitru, atat ingerilor cat si oamenilor.
Dumnezeu a incercat sa-l opreasca pe Lucifer si sa il faca sa se indrepte, dar Lucifer nu l-a ascultat asa ca Lucifer cu inca o treime din ingeri au fost alungati din rai.
Lui Dumnezeu i s-a facut dor de creatiile sale, chiar daca nu l-au ascultat, asa ca a creat omul si l-a pus stapan pe pamant.Adam a fost creat dupa chipul si asemanarea sa, caruia i-a creat un ajutor, Eva.Totul era perfect, traiau intr-o liniste eterna, in gradina din Eden.Totul a fost perfect,pana cand sarpele a vorbit cu Eva si i-a spus aceleasi minciuni care i-a facut si pe ingeri sa cada.
Dumnezeu,insa,a pastrat legatura cu omul. Putem vorbi oricand cu El prin rugaciune,iar El ne asculta. Oamenii dupa ce s-au inmultit au inceput sa pacatuiasca,pentru ca dupa ce au cazut,alte fiinte,ingerii cei cazuti au inceput sa comunice cu oamenii si sa-i ispiteasca.
Dumnezeu vazand pacatele lumii,a hotarat sa faca o ultima schimbare care sa-l aduca pe om pe calea dreptatii.S-a intrupat in om si a platit pedeapsa capitala,suferinta si umilinta rastignirii pe cruce fiind ultimul pret platit de Dumnezeu pentru a sterge si a spala toate pacatele omului.
Astea sunt bazate pe scrierile sfinte din biblie, rostul omului pe pamant e sa se pregateasca pentru viata de dupa, sa isi croiasca drumul spre rai, pentru ca acolo e casa noastra, nu aici.

| InOrOut a răspuns (pentru StrongHeart):

"Dumnezeu a creat o lume perfecta, un Univers nemarginit" - ba e marginit tare, urmareste ce s-a intamplat in operatiunile "FishBawl" si "HighJump". Au lansat bombe nucleare spre cer sa sparga ceea ce au gasit acolo, probabil de panica. Totate rachetele spatiale care erau trimise vertical explodau pe la cca 80km altitudine. Nici una nu a trecut. Au musamalizat povestea prin Centura Van Aleen ca cica din cauza asta nu trece nimic. Cum au trecut cei care au mers pe luna? nu stiu, e inca un mister. In prezent toate rachetele zboara pararel cu solul, oare de ce?! Operatiunea HighJump din Antarctica condusa de amiralul Bird in care insusi amiralul explica ca a gasit o lume dincolo de polul sud care nu e lumea asta. Vezi Pamantul Plat. Se crede ca lumea asta se intinde la infinit pe toate directiile mai putin in sus si in jos. Iar in jos era un documentar pe discovery cu un submarin in groapa marianelor unde au gasit un lac pe fundul oceanului si nu puteau intra in el ca ricosa, acela era domul inferior al acestei lumi. Ulterior au musamalizat si asta au zis ca era lichid cu sulf si cica din cauza aia si nimeni nu mai vorbeste de atunci nu se mai difuzeaza videoul pe discovery. Ce sa zic, dovezile vorbesc de la sine.

| InOrOut a răspuns (pentru StrongHeart):

"Dumnezeu a creat o lume perfecta, un Univers nemarginit" - ba e marginit tare, urmareste ce s-a intamplat in operatiunile "FishBawl" si "HighJump". Au lansat bombe nucleare spre cer sa sparga ceea ce au gasit acolo, probabil de panica. Totate rachetele spatiale care erau trimise vertical explodau pe la cca 80km altitudine. Nici una nu a trecut. Au musamalizat povestea prin Centura Van Aleen ca cica din cauza asta nu trece nimic. Cum au trecut cei care au mers pe luna? nu stiu, e inca un mister. In prezent toate rachetele zboara pararel cu solul, oare de ce?! Operatiunea HighJump din Antarctica condusa de amiralul Bird in care insusi amiralul explica ca a gasit o lume dincolo de polul sud care nu e lumea asta. Vezi Pamantul Plat. Se crede ca lumea asta se intinde la infinit pe toate directiile mai putin in sus si in jos. Iar in jos era un documentar pe discovery cu un submarin in groapa marianelor unde au gasit un lac pe fundul oceanului si nu puteau intra in el ca ricosa, acela era domul inferior al acestei lumi. Ulterior au musamalizat si asta au zis ca era lichid cu sulf si cica din cauza aia si nimeni nu mai vorbeste de atunci nu se mai difuzeaza videoul pe discovery. Ce sa zic, dovezile vorbesc de la sine.
https://www.youtube.com/watch?v=czW0iRJuH1A&feature=emb_logo

| WhiteLife a răspuns:

"Isus i-a răspuns: „‘Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.’
Aceasta este cea dintâi și cea mai mare poruncă.
Iar a doua, asemenea ei, este: ‘Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.’" Matei 22:36-38 VDC.

| zilog a răspuns:

Imi pace predica asta că iti explică multe
https://www.youtube.com/watch?v=O3oRJDWpPb4

| NotNamed a răspuns:

Sa crezi intr.un Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea principala este...

| Pompieru1998 a răspuns:

Parerea mea este ca, acest creștinism este de fapt o afacere foarte profitabilă care va funcționa și intr-o criză deoarece toți dau pomelnice sa fie mai bine sa faca bani pentru ei si familiile lor dar si pomelnicul respectiv costa bani laughing deci afacere profitabilă.

| zilog a răspuns (pentru Pompieru1998):

UITE AICI CEA MAI BUNA BISERICĂ UNDE ITI RECOMAND DIN TOT SUFLETUL SĂ MERGI
https://www.youtube.com/watch?v=dxvLXcyvFSw

Sunt si bisierici care nu iti cer nici un ban! eu din 1999 până in momentul de față am dat gem 1 leiu, 5 lei, 2 lei, 4 lei, 10 lei, 5 lei, de vreo 2 ori 50 lei, apoi nimic, nimic, nimic, 5 lei, mă refer așa din când în când când treceam eu pe la biserică

La penticostli
la baptisti
la crestini după Evanghelie poti să mergi si să nu dai nici un ban, dar dacă tu consideri că ei au consumat bani ca să facă căldură si ca șa iți potă pune o portocală o ciocolată o sticlă de apă la intrare, au angajt pe cineva care sa faca curat la baie, asta i-au costat bani si daca tu vrei poti sa dai 5 lei doar daca vrei.

| halogen001 a răspuns (pentru Pompieru1998):

Asa zic si eu.

Https://youtu.be/PoYqwT4Q8rM

Mi-am adus aminte de clipul asta si imi place ce spune omul asta. Cunosc personal 2 preoti care s-au lasat de protie. Unul din ei dupa ce a renuntat la preotie s-a facut profesor de limba romana, l-am avut ca profesor si ne-a spus la toti in clasa o data ca religia e o minciuna. N-am dat importanta la ce a zis el atunci, dar acum imi aduc aminte si ii dau dreptate. Asa vad eu lucrurile.