| Antisistem11 a întrebat:

Este nașterea din fecioară o idee a creștinismului sau este "împrumutată din alte religii?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Asa ales a doua peraona a Treimii care a creat universul sa se intrupeze ca om,

| CostinAlamariu a răspuns:

Este profetita de mult in Vechiul Testament si e posibil ca alte religii sa se fi luat dupa aceasta idee israelita

| LupusDei1993 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, da vina pe religiile ce preced pana si Vechiul Testament cu aceleasi mitologii. Mesia israelit trebuia sa fie un conducator ce-i scapa de asirieni, si Isus nu intra la aceasta profetie deloc.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Niciunde in Biblie nu scrie ca Messia trebuie sa fie un conducator ce-i scapa pe evrei de asirieni sau mai stiu eu ce alt popor. Asta e doar o interpretare sau o dorinta a unor evrei din acea perioada, dar nu asta zice Biblia si nu asta a pregatit Dumnezeu pentru oameni si pentru planul salvific al lumii.

| LupusDei1993 a răspuns:

Categoric imprumutata din religii ce o preceda, si nu numai acest aspect. Isus imprumuta data nasterii cu alti zei, la fel si moartea cu inviere.

| Antisistem11 explică (pentru LupusDei1993):

Ai vreo sursa?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Antisistem11):

Iti recomand documentarul Zeitgeist pentru mai multe informatii

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Documentarul" zeitgesit e o penibilitate colosala care a fost dovedit ca fiind in totalitate fals de o gramada de ori. Nicio persoana cu un IQ mai mare de temperatura camerei nu mai baga in seama acea gluma de "documentar"