| yoangelforever a întrebat:

Care este rolul arhaismelor in text?

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nuanteaza mai mult atmosfera de epoca ilustrata in textul respectiv.

| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Arhaismele sunt cuvintele vechi dintr-o limba...de exemplu Amintiri din copilarie de Ion Creanga are multe arhaisme
Neologismele sunt cuvintele nou aparute in limba romana.
Iar regionalimele sunt cuvintele folosite intr-o anumita regiune...

PA, PA

| NobodyHeree a răspuns:

Arhaismele sunt cuvintele care se foloseau odata, dar au fost inlocuite de alte cuvinte in zilele noastre.De exemplu:
Mai de mult se spunea ''colori'' acum se spune ''culori''.

| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Nu ai rol.Sunt doar niste cuvinte vechi. De exemplu Ion Creanga cand a scris "Amintiri din copilarie" navea de unde sa stie cuvinele de acum.Si oamenii acum nau dreptul sa editeze povestile si sa inlocuiasca cuvintele vechi cu cele noi.
PWP kiss

| IonILicious a răspuns:

De a arata vremurile in care se petrece actiunea sau asa ceva
in ce vreme sau in ce timp

| Cheloo59 a răspuns:

Sun cuvinte vechi de exemplu colori-culori

| Buznea_Lavinia_1997 a răspuns:

Au rolul de a da culoare locala textului din care fac parte, de a creea autenticitate pentru a reusi sa integreze cititorul in Universul scriitorului. Scriitorii le folosesc pentru "a-si pune amprenta" pe operele lor pentru a iesi in evidenta modul de descriere pe care l-a folosit.