| ClaudiuuPaul a întrebat:

Care este rolul repetitiei, enumeratiei si inversiunii intr-un text?

Răspuns Câştigător
| AnaAmalia31 a răspuns:

Repetitie - Accentueaza cuvantul pentru a atrage atentia cititorului, aratand cat de "puternic" este acel cuvant repetat
enumeratia - ca sa arate mai multe insusiri al unui obiect sau sa denumeasca diferite obiecte
inversiunea - pentru sensul artistic....Adika spre exemplu in poezii, rima este mai frumoasa

3 răspunsuri:
| Ideea a răspuns:

De a infrumuseta si a da un aspect mai frumos textului.Ele sunt folosite pentru asta.

| sfechis a răspuns:

Repetitie- suspans ex,, vine vine vine pe crivat calare laughing) "
enumeratie-
Inversiune-pentru sensul artistic

| ClaudiuuPaul explică:

Va multumesc tuturorhappy Am avut nevoie pentru teza la romanahappy Mersii:*