| sara80 a întrebat:

Care este semnificatia versurilor Cantareata dulce-n grai/Cea numita "perla/Cantaretilor de mai"?

Răspuns Câştigător
| mk_3564 a răspuns:

Salut!
Aceste versuri fac referire la minunatul cantec al privighetorii. Aceste minunate triluri ale privighetorii se pot asculta in luna mai la vremea cand infloreste liliacul, cel mai adesea in lunca apelor.
Am avut aceasta ocazie! Este unic!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Da, este corect primul răspuns dar, aş vrea să completez că în literatura română există acea celebră "Noapte de mai " a lui Alexandru Macedonski, în care, fiecare strofă se încheie cu un acelaşi vers: "Veniţi, privighetoarea cîntă şi liliacul e-nflorit!"