| cccp_4613 a întrebat:

Care este sinonimul cuvantului " sinonim"?

Răspuns Câştigător
| yoonny a răspuns:

Care are (aproape) același înțeles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc. ♦ P. gener. Asemănător, identic, similar; corespunzător. 2. S. n. Cuvânt, expresie, afix etc. care are același (sau aproape același) înțeles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc.

funditSsabatting eyelashes

| yoonny a răspuns (pentru yoonny):

Mersi:*

| cccp_4613 explică (pentru yoonny):

Ok.

15 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Asemănător, identic, similar; corespunzător

Sursa: http://dexonline.ro/definitie/sinonim

| Azµre a răspuns:

Inlocuitor laughing

| nashu40 a răspuns:

Dar care e sinonimul cuvantului "antonim" stii?

| BlaaBlaa a răspuns:

Similar, corespunzator, asemanator

| Stassy a răspuns:

Cuvant asemenator, cuvant are are acelasi inteles, cuvant similar, cuvant corespunzator cu celalalt.big grin

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

If we concentrate on meaning rather than name, then we could have homeosemy alongside polysemy. Thesaurus.com give metonym as a synonym for synonym.
Deci Metonim, adica - METONIMÍE s.f. Figură de stil constând în înlocuirea unui termen prin altul
Deci - ia-i funda laughing

| AlexandruMurzin a răspuns:

Singurul sinonim pentru cuvantul sinonim din dex este sinonimic!

| misuh a răspuns:

Cuvant asemanator laughing

| LazyJohnny a răspuns:

Corespondentthinking laughing, acelasi sens.

| Acccccaa a răspuns:

Antonim

| Corina_5887 a răspuns (pentru Acccccaa):

Raspuns castigator! oh God straight face

| Aliens a răspuns:

Asemanat, asemanator

| Clau290402 a răspuns:

Da stiu care este sinonimul cuvantului antonim (diferit) logiccccc