| deealove1 a întrebat:

Eu la examen la subiectul 3 ex1 punctul B cand zicea sa verificam ca unghiul facut de diagonale are 60 de grade nu am vazut ca e triunghi echilateral, dar am facut aria in doua moduri si mi-a dat sin de unghiul respectiv este egal cu radical din 3 pe 2 deci 60 de grade. Este bine? Mi-se acorda punctajul?
Si la Subiectul 3 ex 2 la c cand zicea sa arat ca PQ este radical din 13 eu nu am vazut ca este linie mijlocie in triunghi si am zis ca duc perpendicularea din P pe Am si din Q pe BC si se formeaza un triunghi si am facut teorema lui pitagora si mi-a dat radical din 13!
Credeti ca imi puncteaza normal ca in barem?
Multumesc anticipar! Funda

Răspuns Câştigător
| CristiPalidu a răspuns:

Da, primesti maximwinking

4 răspunsuri:
| ionut258 a răspuns:

Deci, si eu am o dileam, n-am observat acl triunghi echilateral, dar in schimb am scris aria in 2 moduri pentru triiunghiul de sus, si mi-a dat tot radical din3 pe 2 sin de unghiul ala, dar e imposibils a fie 4 unghiuri de 60 grade... chiar nu situ ce sa cred:/

| deealove1 explică (pentru ionut258):

Celelalte au alte masuri ...de unde esti?

| ionut258 a răspuns (pentru deealove1):

Sibiu, de ce?

| Madutzza98 a răspuns:

Da o sa primesti punctajul maxim happy