| DudăMalefică a întrebat:

Care este varianta corecta : "ora doi" sau "ora doua"?
Eu stiu ca e corecta a doua varianta, pentru ca e "o ora-doua ore", numai ca am auzit foarte multa lume spunand "ora doi".
Ca sa ma lamuresc si eu, cum e corect?

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca nici una nu-i corecta, dupa mine corect este "orele doua". Numai bine!

| Robert a răspuns:

La Sibiu si in zona aceea se zice ora doi.

| annakarenina a răspuns:

Ora doua este corect pentru ca ``ora`` este substantiv la genul feminin, iar cand un numeral determina un substantiv se acorda cu acesta.

| denisssa a răspuns:

Corect este ora doua happy

| ReiVaN a răspuns:

Doua ore ma 1 ora doua e la feminin. dundi?smug

| DianaDidi95 a răspuns:

Si eu am auzit multa lume spunand ora 2 dar eu stiu ca este corect ora doua! AdICA sigur asa e corect!

| TraficantaDeVisee a răspuns:

Ora doua e corecta fiindca numeralele cardinale devin la feminin (adica cum e doua aici) dupa substantivele dupa care le insotesc o ora doua ore dar aia care spun ora doi mai trebuie sa ramana la scoala

| semix a răspuns:

Salut. "ora două" este varianta corecta. bafta :d

| Șosețică a răspuns:

Ora doua...pentru ca ora este la gen feminin deci nu pot sa faci acordul asa...pentru mai multe detalii intra aici vei gasi mai multe raspuns http://www.tpu.ro/educatie/cum-este-corect-ora-doi-sau-ora-doua-d/
Byyee DudăMalefică!

| Șosețică a răspuns:

Ora doua...pentru ca ora este la gen feminin...pentru mai multe detalii intra aici vei gasi mai multe raspuns http://www.tpu.ro/educatie/cum-este-corect-ora-doi-sau-ora-doua-d/
Byyee DudăMalefică!

| Șosețică a răspuns:

OMG asta e o prostie o eroare imi cer scuze ca s-a trimis de 2 ori straight face sorry sad

| Malvie a răspuns:

Corect e ora doua.Cei ce spun ora doi, spun gresit.Intradevar, ai dreptate o ora-doua ore.

| Ana a răspuns:

Ora doua

| BipBip a răspuns:

Ora doua e cea corecta.uni oameni sunt ateniti la limbaj alti mai putin alti deloc.or zice asa din graba nu prea stiu.

| ELLSSA a răspuns:

laughing doua-doua

| ĐoarUnPunctuleţ a răspuns:

Ora doua!

| alexcristi a răspuns:

Ora doua

| Buttercup30 a răspuns:

Ora doua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ora două. Ora doi nu sună deloc corect!

| ISaidHelloToMe a răspuns:

Eu cred ca ora doua este corecta. Unii o fac doar ca sa se prosteasca. Poti cauta si in dictionar, sa te verifici. Eu cred ca ora doaua deoarece substantrivul este la feminin.
fundita plz... Daca a fost corect.

| K9pInKuTzZaThA a răspuns:

Acele persoane la care ai auzit '' ora doi '' cu siguranta erau straini sau poate ca au zis asa din greseala.Formularea corecta este '' ora doua ''.

| DudăMalefică explică:

@anutza98
Nu erau straini si nici greseli, sunt si colegi si amici care spun frecvent ora doi.

MERSI PENTRU AJUTOR.big grin

| missaly a răspuns:

Ora douawinking

| Mariusyk_2310 a răspuns:

Da a doua varianta este corecta te induce in eroare faptul ca mai este si doi sori. Funda?