| c00p3r a întrebat:

Care este volumul unui tetraedru regulat?

8 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Volumul=
Aria bazei ∙ Inaltimea/3 =
l (la puterea 2-a) radical din 3/4 * l radical din 6/3 * 1/3=
3 radical din 2 l la a 3-a/36=
l la a 3-a radical din 2/12

Sursa: https://www.google.ro/......https?/

DU-te la al treilea rezultat, ala PDF ("H. TETRAEDRUL REGULAT")

| Maddieeee a răspuns:

Inaltimea ori aria bazei pe 3 happy.

| David97tpu a răspuns:

Apotema ori aria bazei
aria bazei=latura la patrat ori radical din 3, totul supra 4

| Alexx09 a răspuns:

Volumul e a^3*radical din 2/12

Apotema la puterea a3a inmultit cu radical din 2 totul supra 12. Funda?

| Caly_Caly_1995 a răspuns (pentru Alexx09):

Esti prost de bubui. volumul tetraedrului este aria bazei ori inaltimea totul pe 3

| Tudosusus a răspuns (pentru Caly_Caly_1995):

Esti tampit prostule. E bine si cum a spus el

| MokutonTequila a răspuns:

V= aria bazei x inaltimea/3

| Andrei_David_1998_Q68l a răspuns:

Volumul tetraedrului regulat este Aria laterala ori inaltime totul pe 3, iar aria bazei se afla prin formula triunghiului echilateral, pentru ca tetraedrul regulat este format din triunghiuri echilaterale, iar formula triunghiului echilateral este latura la puterea a 2 radical din 3 totul supra 4. Funda?