| anonim_4396 a întrebat:

Care facultate e buna pentru un elev care a terminat bacul cu 6-7 si sa o poata termina mai greu mai usor dar sa o finalizeze!? Vreau sa ma lamuriti!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O scoala postliceala de meseri, este mai buna, pentru unul care termina BAC-ul cu 6 si 7, nu facultatea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toate sunt la fel de bune.
Mai greu mai ușor te strădui să iei 6-7 la examene.
Cu puțin ajutor extern să iei 7 la licență și o și finalizezi.
E cam ca la bac, de 2 ori pe an, timp de 3-4 ani.

| DanielPH a răspuns:

Nu conteaza. Conteaza sa-ti placa. Daca iti alegi o facultate care sa-ti placa, categoric o si termini. Fie ea de medicina, IT, inginerie, stiinte sociale, militara, etc.
Trebuie sa te atraga. Daca te uiti peste listele de admitere la facultati, la alea bune vezi medii la bac de10, 9, 8, dar si 6, 5 sau chiar 6, iar la cele mai slabe, vezi la fel, elevi cu 10-8 la bac si altii cu 6-7. Stiu medic renumit, sef de promotie, cu 7 la bac, singur printre toti aia cu 9.5+.
Intra la o facultate utila, dar si placuta. Nu te aventura doar dupa salarii, ca s-ar putea sa lucrezi in alt domeniu dupa ce o termini.
Alege-ti ceva ce-ti place, apoi uita-te pe piata muncii daca sunt job-uri, uita-te la salarii, orarul facultatii, metodoligia admiterii si sigur gasesti si ceva forumuri cu pareri despre facultatea despectiva sau profil.
Ganduri bune!

| Mihaella4356 a răspuns:

Îţi sugerez sa vizionezi filmuletul ăsta.Te va ajuta cu siguranță! https://youtu.be/4HSFGW2S7dg
Nu alege o facultate doar pentru a face una. încearcă să vezi ce-ti place și ce-ti doresti cu adevarat..Incearca sa experimentezi si sa vezi cât mai multe meserii și apoi alege una care să se plieze cel mai bine pe ceea ce îți dorești tu. Eu am ales ca primul an după ce am terminat luceul să nu merg la facultate ci să văd ce-mi place.și nu regret deloc..pentru că dacă n-aș fi făcut asta as fi ales o facultate care nu mi-ar fi folosit prea mult.
Succes!