| OnlyDga a întrebat:

Care-i faza cu cuvântul nigga? De ce mulți zic ca nu e ok sa-l zici și ca vai de mine un negru s-ar putea ofensa atât rau la moment dat? Mie mi se pare putina ipocrizie. Nu ma refer când o zici cu intenție și când vrei sa sune chiar ca o insulta. Dar mulți poate pronunța și habar nu au despre ce e vorba, aici nu e ipocrizie, sa te ofensezi în halul asta?

26 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca esti prieten cu ei si aveti tangente, cuvantul nigga poate insemna chiar ''frate'', zisa pe un ton amical iar ei sa nu se supere. E aiurea sa mai existe rasismul in anul 2021, nigga e echivalentul la ''tigan borat'' pe romaneste care si aia e jignire. In sine e jignire, daca te legi de un om te legi pentru ce face si daca iti face ceva in special, dar daca nu-ti face nu e ok sa te legi de etnia sau culoarea pielii pe care o are. Ce zici tu aici e miscarea BLM care a inceput deja sa exaspereze pe toata lumea, in multe cazuri cauta 'senzationalul' si sa se victimizeze pentru ca sunt numiti ''negri'', aici e ipocrizia, adica se ofenseaza ca le zici negri cand ei sunt...ce sa vezi, negri. Sunt oameni de culoare care fac misto de ei si ironizeaza toata miscarea asta BLM. Sunt impotriva rasismului, apreciez oamenii de culoare dar pe unii nu-i pot suporta cand ii vad ca se victimizeaza pe degeaba, atrag multa repulsie din partea celorlalti facand mizeriile astea. Cand un rasism e pe bune facut il condamn, dar cand lucrurile nu sunt asa cum tipa ei il condamn la fel de mult ca rasismul, tin cu dreptatea, iar propaganda nu-si are rostul atunci cand nu poate fi vorba de rasism. Totusi cand dai de un negru si nu va cunoasteti ar trebui sa nu ai glume rasiale cu el, e o coarda sensibila pentru ei asta si e foarte posibil sa ai scandal cu acea persoana. Eu sunt pentru NU rasismului dar si pentru corectitudine din partea lor, fara victimizari fake.

| gabicoo a răspuns:

Înseamnă "Cioară" și da - e insultă!

| OnlyDga explică (pentru gabicoo):

E insulta dacă o zice un alb, nice.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că așa își numeau albii sclavii.

| Lukasssz a răspuns:

Nu e un mod de comunicare, nu e o insulta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dap, e ipocrizie
pentru ca in gura unui alb e o insulta
in gura unui negru e un compliment (sunt mandrii ca sunt nigga')

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru ca toata lumea stie ca e o insulta si toata lumea stie ca nu trebuie sa il pronunte. Si tocmai de asta se supara cand il pronunti, pentru ca o faci cu intentie. Nu vad de ce cineva ar avea motiv sa se adreseze asa unui negru. Intre ei e altceva pentru ca ei isi permit. Se mai adreseaza unul altuia "my nigga" si e ok. Dar negrii deja au parte de foarte multa discriminare si de asta nu sunt obligati sa accepte ca albii sa li se adreseze asa.

| OnlyDga explică (pentru Furnicuta000):

Nu toată lumea știe asta. Calm. Poate sunt și oameni care nu știu. Poate au auzit intr o melodie din întâmplare cuvântul și nu s au informat. Mai sunt și oameni de pe vremea comunismului poate ca să zic asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Furnicuta000 a răspuns (pentru OnlyDga):

Pai daca e cineva care nu stie ce inseamna atunci e pe riscul lui. Uite aici un clip cu un baiat care s-a facut ca nu stie ce inseamna acest cuvant a intrebat niste persoane. Unii nu au avut nicio problema cu asta dar unii au reactionat foarte urat

https://youtu.be/hXy2YRRNHEU

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Harfagre):

Cam da, unii sunt favorizati dar mai exista si persoane care sunt discriminate fara niciun motiv. De ex o femeie data afara din magazin. Si sunt multe astfel de cazuri
Cat despre Youtube, pe mine nu ma lasa odata sa scriu cuvantul gypsy. Nu am stiut ca e ofensator

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OnlyDga):

Eu habar nu aveam mai demult ca "nigga" e o insulta, sau ce naiba e.

Oare de ce au ei pretentia ca noi sa stim toate lucrurile astea care sunt complet random? De unde naiba sa le stim chiar pe toate?

| StrongHeart a răspuns:

Daca e nigga, nu deranjeaza asa tare, dar depinde mult de cercul de oameni in care te invarti. E un termen foarte des folosit in melodiile rap si este ca o porecla prieteneasca pe care si-o spun oamenii de culoare intre ei.
Practic au luat cuvantul original "nigger" care era o insulta injositoare folosita in perioada cand erau luati ca sclavi, adusi din Africa si obligati sa munceasca pe plantatie si l-au transformat intr-un jargou.
Cand o spune o persoana de culoare alba, este ca o sabie cu doua taisuri pentru ca desi poti sa ai un prieten de culoare care iti permite, daca i-o spui unui strain poate sa o ia ca pe o insulta, pentru ca el nu poate sa stie intentia cu care o spui tu.
Ai putea spune ca e ipocrizie in cazuri precum acea fata la concertul Kendrick careia i-a dat voie sa-i cante melodia care continea si acel cuvant si apoi a sarit de fund in sus tot el, Kendrick.
Aia da, e ipocrizie si speculez ca a fost ceva, o controversa ca sa mai atraga atentia oamenilor si sa se vorbeasca despre el, un asa zis "publicity stunt" sau poate chiar a fost deranjat, cine stie?
In schimb nu am auzit pe nimeni sa zica ceva cand unu ca eminem zice nigga de exemplu aici
https://www.youtube.com/watch?v=CD2W5XyJLgs
2:03 se aude clar cum pronunta, i-a pasat cuiva?
Cine are voie si cine nu sa spuna?
Cred ca tine de circumstante si de cercurile de oameni in care te invarti.
Dar cand te gandesti ca termenul asta e derivat din termenul "nigger" care era o forma de umilire, jignire asupra sclavilor negrii obligati sa lucreze pe plantatie, sa faca ce li se spune si care erau spanzurati sau arsi de vii, iar tu o spui ca si cum nu e nimic in fata cuiva pe care nu il cunosti, sincer nu vad de ce ai vrea sa iti pui viata intr-un asemenea pericol si sa nu vrei sa intelegi ca e un cuvant al lor care spus intr-un context anume poate sa nu deranjeze cu nimic, iar in alt context si pe alt ton sa atinga o coarda sensibila si sa declanseze un conflict violent.
Ca roman nu stiu de ce ti-ai bate capul cu asa ceva, desi am cunoscut romani care se amuzau tare pe seama cuvantului "nigger" si il spuneau ca si cum nu e nimic si sincer, imi venea sa-i plesnesc, pentru ca e o tampenie. La tine in casa poate poti sa zici ce vrei, dar daca te duci in Ferentari si incepi sa-i strigi pe cei de acolo cu apelative jignitoare gen "cioara", chiar te astepti sa iti fie bine?
Pana la urma totul tine de intentia cu care o spui. Daca o spui fara sa vrei, se iarta. Daca o spui pentru ca esti pervers, nu e un lucru frumos si poti sa fi pus la punct pentru acest cuvant care pentru tine e nesemnificativ, dar pentru altul inseamna cu totul altceva.

| Legion7X a răspuns:

Nigga Înseamnă, "negrotei" se mai traduce și "cioară" Dar sensul original este "negrotei" black guy înseamnă negru

| Eireann a răspuns:

Nu e vorba doar ca e o insulta dar vine din perioada sclavagismului cand persoanele de culoare era considerate sub-oameni. Cand esti alb si il folosesti te pui intr-un report de superioritate. E o intreaga istorie de opresiune pe care nu avem cum sa o intelegem. Nu e vorba de ipocrizie, e vorba ca unii folosesc ignoranta ca o scuza.

Răspuns utilizator avertizat
| OnlyDga explică (pentru Eireann):

Eu te înțeleg perfect. Dar trecutul e trecut pana la urma și asta e doar simpla înjurătură ca oricare alta ori o insulta ca să zic asa dacă ar fi sa o iau. Nu frate, ca tu ești rasist, ca tu ești te crezi superior dacă zici asta. Pe bune? Nu s ipocriți deloc, da, bine, n am deloc dreptate.

| Meme10Meme a răspuns:

Albule! Te simti insultat? Eu nu, asta sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te în brooklyn și spune asta. Apoi nu mai ieși de acolo viu.

| OnlyDga explică (pentru anonim_4396):

Nu toata lumea trăiește brooklyn, ca să înțelegem. Și da asa e, nu mai ies viu, dar nici n am de gând sa fac asta. Tu nu m ai înțeles unde bat. Nu la insulta în sine. La faptul ca de la o simpla insulta se poate ajunge la asa ceva, pentru ca lumea e ipocrita.

| chuckmanson a răspuns:

Cuvântul nigga provine de la înjurătura rasială nigger, un termen folosit de pe vremea sclaviei pentru dezumanizarea afroamericanilor, stereotipizarea lor și folosit pentru promovarea ideilor cum că nu meritau drepturi. Este cel mai urat cuvânt pe care ai putea să numești un negru. Cuvântul nigga a fost făcut de afroamericani ca un derivat de la nigger și a ajuns printre cercuri de negrii din ghetouri să însemne ceva de genul amice sau frate. Da consider că este ipocrit să folosești acest cuvant dar să spui că e insultă dacă altcineva îl folosește, iar în ziua de azi, mi se pare ridicol să avem astfel de termeni doar pentru persoane de o anumită culoare de piele. Nu o să ne ajute cu nimic la capitolul toleranță.

| yungandreigawd a răspuns:

Du-te in america si spune asta, nu te vei ma intoarce inapoi.

| OnlyDga explică (pentru yungandreigawd):

Pai nu ma întorc, știi de ce? Pentru ca exista oameni care gândesc ca tine. E vorba de intenție și motivul pentru care spui asta. Da na, pana la urma e clar ca nu merita nici un risc. Deci da, mai bine sa ți vezi de treaba.

| OnlyDga explică:

Asa a fost și cu faza aia cu Coltescu de la fotbal. Omu a zis fără sa vrea, (cu siguranță a zis o cu intenție, e ultimul rasistlaughing) și s-a trezit nu știu ce negru sa sara în sus. Ca vai de mine cine s negrii, pentru un cuvant. Un rahat de cuvânt, scandal monstru. Ce repede li se aprind călcâiele.