| ionut7 a întrebat:

Care liceu din Botosani dintre Laurian si Eminescu ofera conditii mai bune : sali de clasa,invatatura, internat, cantina, teren de sport ?

1 răspuns:
| elena a răspuns:

Sigur Colegiul National "Mihai Eminescu"...
Dacă vrei să fii cel mai bun, iar admiterea la orice facultate să fie asigurată, te aşteptăm la Colegiul Naţional "Mihai Eminescu"!

Tradiţie şi experienţă: prin existenţa de peste 119 ani ca liceu clasic, tehnic şi teoretic.

Competenţă şi profesionalism: majoritatea cadrelor didactice posedă gradul I şi II şi doctorat îmbinând experienţa temeinică cu iniţiativa şi entuziasmul tinereţii.

Performanţă şi rezultate: obţinute în toate confruntările: olimpiade, examene de bacalaureat, admitere în liceu şi în învăţământul superior, recunoscute la nivel naţional.

Temeinicie şi seriozitate: educaţia de a face bine orice lucru în viaţă, de a câştiga încrederea semenilor prin sobrietate, profunzime şi conştiinciozitate.

Orientare şi pragmatism: adaptarea la cerinţele vieţii economico-so-ciale interne şi internaţionale prin aprofundarea informaticii şi a limbilor moderne.

Respect şi colaborare: relaţii interumane (profesori-elevi-părinţi) bazate pe înţelegere, stimă, cooperare şi toleranţă.

Moralitate şi credinţă: fidelitate, devotament şi statornicie faţă de normele morale şi ale religiei.

Cultură şi spirit: formarea unor personalităţi complexe, cu solide cunoştinţe în toate domeniile ştiinţei şi culturii, cu receptivitate faţă de valorile spirituale şi culturale universale.

Modernitate şi viitor: achiziţionarea celor mai noi cunoştinţe în perspectiva dezvoltării societăţii umane în mileniul III.

Baza materială a Colegiului este permanent îmbogăţită şi modernizată. Colegiul nostru dispune de un număr de 40 de săli de curs şi alte numeroase cabinete şi laboratoare: 5 laboratoare de informatică, conectate integral la Internet; 2 laboratoare de fizică; 2 de chimie; 2 de biologie; 3 cabinete de limbi moderne; 2 cabinete de limba română; 1 cabinet de matematică; 1 cabinet de geografie; 1 cabinet de istorie. Cabinete şi laboratoarele au cel puţin un calculator conectat la Internet Biblioteca dispune de aproximativ 20.000 volume din diferite domenii, majoritatea fiind bibliografie şcolară.

În căminul Colegiului pot fi cazaţi toţi elevii liceului care provin din alte localităţi cât şi elevi ai altor licee, dar elevii noştri au prioritate. La cantina liceului pot servi masa atât elevii interni cât şi elevii externi care doresc acest lucru. Colegiul nostru dispune de o sală de sport omologată şi două terenuri de sport (handbal/minifotbal, baschet/tenis).

Elevii beneficiază de asistenţă medicală pe toata durata orelor de curs, asistenţă asigurată de medicul şcolar şi asistenţii acestuia. Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" dispune de un intranet de peste 80 calculatoare conectate la Internet. Pe server există numeroase resurse electronice educaţionale realizate de elevi sau profesori ai colegiului.