| carminaburana43 a întrebat:

Care poezie considerati a fi cea mai frumoasa din literatura franceza?

Răspuns Câştigător
| Harumiiii a răspuns:

Eu prefer estetica uratului si Baudelaire fiind preferatul meu as alege probabil Une Charogne. Multi zic ca e "urata" dar frumusetea e relativa iar poezia asta mi se pare frumoasa, e o poezie de dragoste, o altfel de poezie de dragoste fara luceferi, care ridica niste probleme.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cami23 a răspuns:

O frumoasa poezie din frumoasa literatura franceza ar fi La belle-de-nuit

| BotaNorbert a răspuns:

Guillaume Apollinaire-Le pont Mirabeau