| Gugunica a întrebat:

Care sint variabilele locale si cele globale? Prin ce se deosebesc ele si cum le identific?( In limbajul Pascal de programare)

Răspuns Câştigător
| MarianAsh a răspuns:

Variabila globala este declarată direct în programul principal.
Variabilele declarate in interiorul unui subprogram se numesc variabile locale.
Variabilele globale si locale pot avea acelasi nume, lucru care poate duce la unele confuzii, se recomanda folosirea unor nume diferite.
Variabilele globale ale programului sunt vizibile oriunde in program. Daca un subprogram isi defineste o variabila cu acelasi nume, atunci variabila locala e prioritară în acel subprogram (si subprogramele lui daca există).
Dupa terminarea executiei subprogramului valoarea variabile locale se pierde.

1 răspuns:
| olly95 a răspuns:

Am si eu o intrebara...cate numere sunt retinute in variabilele globale si cate in variabilele locale?