| moneda a întrebat:

Care stie cel mai scurt(2-3pagini) basm?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca doar fragemntele din basme sunt asa scurte. Basmul=specie literare a genului epic de mare intindere, repet de mare intindere.
Deci poti incerca si tu niste basme ca lumea ca nu-s asa lungi + ca daca esh fan al SF-urilor cele 15-20 de pagini sau chiar mai mult le citesti de parca ai citi 1 pagina din padurea spanzuratilor. Ex:balaurul cu sapte capete, greuceanu, praslea cel voinic..., zana muntilor, tugulea etc.

| Aneke a răspuns:

Baba cea inteleapta, Greuceanu, Doi feti cu stea in frunte de Petre Ispirescu :-b

| ShutUpAndSmile a răspuns:

Aleodor imparat tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Andreya002 a răspuns:

Insir-te margaritari