| Universe1445 a întrebat:

Care sunt actele necesare pentru admiterea la liceu în Romania?

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite un link ce iti va putea fi de folos
http://www.aflacum.ro/......-2430.html
O zi frumoasa sa ai:)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Toate cele bune.

| facpipi a răspuns:

Salut/Buna, eu am trecut clasa a 9-a vara asta si mi-au fost cerute urmatoarele date :
- copie dupa buletin( daca ai 14 ani)
- copie LEGALIZATA dupa certificatul de nastere
- foaia matricola ( o iei de la scoala)
- fisa medicala ( o iei de la scoala)
- adeverinta ca ai dat examenele ( o iei de la scoala )
Astea ti le cere sigur la orice liceu. La alte licee s-ar putea sa iti mai ceara si cateva date de la parinti gen copie dupa buletin, etc. funda?

| MNQ a răspuns:

"Art.53. (1) În perioada 15 - 25 iulie 2011, absolvenţii depun, la unităţile şcolare la care au
fost declaraţi admişi, dosarele de înscriere, cuprinzând actele de studii în original.
(2) Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se
efectuează, conform unui program afişat de unitatea de învăţământ, pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională din clasa a VIII-a;
d) foaia matricolă pentru clasele a V-a – a VIII-a (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală. "

Preluata din metodologia de organizare a anului 2011-2012 si aprobata pentru anul 2013-2014