| SucDeGuava a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele profilului real si al celui uman?

4 răspunsuri:
| VIP3r a răspuns:

Probabil te referi la profilele din liceu:

La profilul real vei face matematica destul de multa, informatica, biologie, chimie, limba romana, fizica... va exista o oarecare continuitate a obiectelor din generala, bacalaureatul il vei da la matematica M1, Limba Romana si o proba la alegere dintre fizica, informatica, biologie si chimie.
Cand vei absolvi, vei avea o arie mai mare de facultati la care poti sa iti depui dosarul sau la care vei putea da admitere.

La profilul uman vei face mai mult Limba Romana, Engleza, Latina, Matematica dar foarte putin..., in general cele 2 profile sunt destul de opuse.

Acum depinde si de tine ce obiecte iti plac, spor!

| Sarcastique a răspuns:

La profilul real o să ai de învăţat foarte multă matematică, fizică, biologie şi chimie, iar la profilul uman o să înveţi mai puţin, dar se pune mult accentul pe ştiinţele naturii. Depinde de tine ce alegi. Baftă!

| Crisotemi a răspuns:

Nu prea am inteles.__.

| gheorghesiatat a răspuns:

Profilul real : la acest profil o sa ai mult mai mult de invatat decat la profilul uman. o sa faci mult mai multa matematica, fizica, biologie si chimie. Deci o sa trebuiasca sa inveti foarte foarte mult daca te duci pe profilul real. Daca te duci pe profilul uman nu o sa ai foarte mult de invatat. Acum depinde de tine ce vrei sa alegi adica ce iti place sa faci mai mult: daca iti place mai mult romana du-te pe profilul uman daca iti place mai mult matematica du-te pe profilul real. Sper ca te-am ajutat