| mitika_9299 a întrebat:

Care sunt avantajele videoproiectorului in procesul de predare si invatare? Ce avantaje are un profesor care preda cu videoproiectorul?; si Ce avantaje are un elev(student) caruia i se preda folosind videoproiectorul?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am observat ca elevii sunt mult mai atenti si interesati atunci cand folosesc videoproiectorul. Materialele se gasesc relativ usor sau mi le fac singura.
Atunci cand folosesc videoproiectorul, am posibilitatea sa revin asupra unui slide, sa reiau ce era mai dificil, lucru imposibil atunci cand folosesti tabla. Si, in plus, unii elevi chiar ma roga sa le pun pe stick o lectie sau alta, pe care sa o poata revedea acasa.
Problema cea mai mare este faptul ca, neexistand in fiecare clasa un calculator, trebuie sa duc elevii in laboratorul de informatica. Iar asta presupune sa nu aiba nimeni informatica in ora aia, sa fie profesorul de informatica in scoala, sau (cel mai complicat) s-o prind pe directoare in toane bune ca sa-mi dea cheia. Asta, evident, dupa ce explic in amanunte ucigatoare de ce am nevoie de ea.

7 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Unii elevi retin mai usor informatia din imagini, altii cand le explici verbal, iar altii cand citesc.
Daca le si explici copiilor si le arati si cu videoproiectorul, toate respectele pentru acel profesor.Inseamna ca il intereseaza ca si ceilalti elevi sa inteleaga, nu "cine intelege din prima, bine, cine nu, e problema lui"

| D-Anna a răspuns:

Pentru ca oricarui elev ii e mai usor sa invete daca vede, aude, citeste.Eu de exemplu vin acasa cu jumatate lectia invatat cand profu/profa ne auce videoproiectorul.

| Incubus a răspuns:

Respecte pentru profesor dar nu pe bani copiilor ci pe ai scolii(poate este cazul si sa stiti ca nu sunteti obligati sa dati bani ca au si ei fonduri)si mai trebuie sa si obtina material vizual pentru ala ca daca sta ca prostul nu ajuta pe nimeni ca sa nu mai zic ca la proiector trebuie si calc si bineinteles unul care sa stie sa il foloseasca(problema cu materialu se rezolva usor ca va puteti implica voi, elei si gasiti dar asta nu inseamna voi si atat ci si profu ca e de datoria lui iar la faza cu stiut sa foloseasca calcu daca nu stie ce vrea sa invete acu cu experimente pe saracu proiector care nu este al lui?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informatia vizuala vine in completarea celor spuse de profesor si, ajuta la o mai buna asimilare a cunostintelor. Toata lumea este in avantaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modernismul mitika ajunge sa inabuse imaginatia.De ce sa se chinuie saracul student sa-si formeze el in minte imaginea cu ajutorul datelor exacte de altfel? Nu-i mai usor asa? De ce sa facem noi ce-i greu? Nu-i mai bine dea gata? E ca si cum dai citeva puncte la geometrie si distanta exacta intre ele si la sfirsit, in loc sa lasi elevul sa "vada"in minte ii arati tu bine merci.Si ne mai miram ca spun numai ce stiu fara a se chinui sa inteleaga...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in al 3 lea de facultate la automatica si mi se face rau de nervi cand predau profii dupa videoproiectoare.nimeni nu mai vine la fac pentru ca iau cursurile pe stick iar cei care venim nu scriem niciodata ca ne citesc cuv cu cuv de pe pereti.si stai cate 3 ore degeaba degeaba. daca scria profu la tabla era o chestie ca nu mai aveau cursurile si trebuiau sa vina la fac macar jumate din ei

| popandreea a răspuns:

Copiii in general au memorie vizuala, in detrimentul celei auditive(le intra de obicei pe o urece si le iese pe cealalta), de aceea daca au parte de o prezentare powerpoint sa zic la triunghiul dreptunghic si de cateva imagini sigur o sa retina lectia(mult mai bine decat le-ai scrie pe tabla ). Deci avantaj: lectiile sunt mai atractive si mai usor de inteles.