| anca_8880 a întrebat:

Este adevarat sau fals?
1.plastidele sunt caracteristice celulei vegetale?
2.plastidele sunt caracteristice pentru celula animala?
3. mitocondriile reprezinta centrul de respiratie celulara?
4.amiloplastele depoziteaza substante de rezerva?
5.cilli au structuri identice cu flagelii?

2 răspunsuri:
| DarkShina5566 a răspuns:

Fa-ti tema singura !

| AmeliaEisenhower a răspuns:

Plastidele sunt caracteristice celulei vegetale
Mitocondriile sunt organite celulare întâlnite în toate tipurile de celule. Ele mai sunt denumite și „uzine energetice", fiindcă ele conțin enzimele oxido-reducătoare necesare respirației. Respirația produce energia necesară organismelor, iar această energie este înmagazinată în moleculele de ATP.
AMILOPLÁSTE snpl Plastide incolore, constituite din amidon, care se găsesc sub formă de granule în celula vegetală [< it amiloplasto, cf gr amylon – amidon, plastos – format]
iar aici gasesti raspunsul la ultima intrebare http://ro.wikipedia.org/wiki/Protista