| TheShade a întrebat:

Care sunt cele trei cacofonii?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @TheShade!
Cacofoniile acceptate de limba română sunt urmatoarele:
-Biserica Catolica
-Ion Luca Caragiale
-Tactica cavalerească
Dar mai sunt si alte tipuri de cacofonii ca de exemplu: epoca capitalista, banca comerciala, monica columbeanu, muzica corala.
Toata povestea cu aceste cacofonii este faptul ca unele pot fi evitate si altele nu.
O zi cu zâmbet să ai!

11 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Sunt mai multe... cele mai mediatizate sunt:
1. Biserica catolica
2. Ion Luca Caragiale
3. Tactica cavaleriei
Da mai sunt si altele, de ex. Monica Columbeanu, Coca-Cola, Banca Comerciala Romana, Epoca capitalista etc.

| anutza a răspuns:

Cele mai frecvente cacofonii sunt: la/la; sa/sa; ca/ca; ca/ce(ci); că/ca; cu/co; că/co; că/cu; că/când; cii/ru; pul/a.

De exemplu:
Astăzi facem ora de chimie la laborator./ Astăzi facem ora de chimie în laborator.
Aceasta este o politică care enervează electoratul. / această politică enervează electoratul.
A întocmit o analiză economică care nu se bazează pe realitate. / A întocmit o analiză economică fără să se bazeze pe realitate.
Regret că_colegii mei nu sunt de acord. / Regret că nu sunt de acord colegii mei.
Sunt deprimat, pentru că caut de mult o soluţie. /Sunt deprimat, întrucât caut de mult o soluţie.

De data asta pleca către exterior. / De data asta pleca spre exterior.
Ca consilier are noi responsabilităţi. I In calitate de consilier are noi responsabilităţi.
Locuinţa lui este la fel ca casa mea. / Locuinţa lui este asemenea casei mele.
A fost desemnat ca candidat la Senat. / A fost desemnat drept candidat la Senat.
Trebuie ca cineva să răspundă. / Trebuie să răspundă cineva.
Am venit cu rugămintea de a-mi motiva absenţele. / Vă rog să-mi motivaţi absenţele. / Am rugămintea să-mi motivaţi absenţele.
Cu timpul a înţeles toate problemele. / In timp, a înţeles toate problemele.
In timpul acesta vorbea profesorul. / în acest timp, vorbea profesorul.
Tipul acela nu-mi place/ Acel tip nu-mi place.

| eXtreme21 a răspuns:

Cele 3 cacofonii permise sunt:
- Ion Luca Caragiala
- Biserica Catolica
- Tactica cavaleriei

| bunny112 a răspuns:

1.Biserica Catolica
2.Ion Luca Caragiale
3. Tactica Cavalereasca

| Username01 a răspuns:

1.Biserica Catolica
2. Ion Luca Caragiale
3. Tactica Cavalereasca

Si te rog mai e "Monica Columbeanu" laughing). glumesc. doar alea 3 sunt.happy

| VORTEX a răspuns:

Buna,cele 3 cacofonii acceptate sunt:Biserica Catolica, Tactica Cavalereasca si Ion Luca Caragiale.bafta

| MrsPink a răspuns:

Biserica catolica, tactica cavaleriei, ion luca caragiale

| crissu_2738 a răspuns:

Biserica Catolica, Ion-Luca Caragiale, Tactica Cavaleriei

| crissu_2738 a răspuns:

Biserica Catolica, Ion-Luca Caragiale, Tactica Cavaleriei si
moniCa COlumbeanu

| andra7664 a răspuns:

Banca Comerciala.

| florinbia68 a răspuns:

1-Monica ColumbeaNU 2. Ion Luca Caragiale 3. că ca laughing) glumeam