| RikarDo a întrebat:

Care sunt cerintele pentru admiterea la Liceul Militar?
Dar la Academia de Politie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le poti gasi foarte usor daca dai o cautare cu licee militare si cu academia de politie. Succes si numai bine!

| doar.pt.voi. a răspuns:

Din cate mi-a zis varul meu trebuie sa ai conditie fizica foarte buna, sa nu suferi de vreo boala ceva, sa ai dantura perfecta. Sper ca te-am ajutat.happy baftahappy

| ancutsa13 a răspuns:

Pt Academia de Politie:
- sa stii foarte bine limba romana, o limba straina si istoria (se da examen la ele)
- sa nu ai cicatrici
- sa nu ai antecedente penale
- sa ai conditie fizica buna
- la baieti sa ai peste 1. 70, iar la fete peste 1. 65 inaltime
- să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere pentru formarea profesională iniţială ca poliţist sau militar;
- să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8. 00;
- să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;

Si la armata sunt cam aceleasi, doar ca nota la purtare trebuie sa fie 10