| Benczik_Patrik_2000 a întrebat:

Care sunt diferentele dintre Calculatoare si tehnologia informatiei?

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"diferentele dintre Calculatoare si tehnologia informatiei"

ca noțiuni, specializări sau ce?

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru sierra1):

Care se bazeaza pe hardware, software, ce faci etc

| sierra1 a răspuns (pentru Benczik_Patrik_2000):

Repet: ca noțiuni, specializări sau ce?

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru sierra1):

Ca specializari

| sierra1 a răspuns (pentru Benczik_Patrik_2000):

La facultate sau ca job?

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru sierra1):

La ambele.

| sierra1 a răspuns (pentru Benczik_Patrik_2000):

Pune intrebarea corect și clar dacă te aștepți la răspunsuri pe măsură

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru sierra1):

Vreau sa stiu ce specializari sunt la sectiile de Calculatoare si Tehnologia Informatiei, adica pe ce se bazeaza cele doua, de exemplu: la Calculatoare faci mai mult software, la Tehnologia Informatiei faci mai mult hardware.Cam ce se face la cele doua specializari.

| sierra1 a răspuns (pentru Benczik_Patrik_2000):

Depinde de universitate, de facultate și de denumirea corectă a specializării. Nu prea este specialzara "calculatoare" și atât.

in ce clasă ești?

| Frank51 a răspuns:

Tehnologia informatiei se bazeaza pe partea teoretica si software, inveti limbaje de programare, structuri de date, programarea sistemelor si a automatelor programabile si multe multe altele, practic se bazeaza pe invatarea cap coada a tot ce inseamna structuri de date, tipuri de date, programare software in toate domeniile.

La calculatoare este aproape aceeasi chestie, doar ca ai cateva chestii in plus precum programare analogica, inteligenta artificiala, proiectare VLSI(creearea circuitelor) si asa mai departe.

Cred ca ambele sunt la fel de grele si implicit conteaza ce vrei sa faci tu cu adevarat.

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru Frank51):

Multumesc mult

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru Frank51):

Deci la calculatoare teoretic faci tot ce faci la tehnologia informatiei + inteligenta artificiala si altele?

| Frank51 a răspuns (pentru Benczik_Patrik_2000):

Nu e asa simplu, asa cum a spus sierra1 este diferit de la facultate la alta, dar in principiu la Tehnologia informatiei te specializezi pe date si securitatea datelor, iar la Calculatoare pe limbaje de programare si hardware. Cel mai bine mergi la facultatea respectiva si te interesezi si o sa stii exact ce o sa faci.

| Ineys a răspuns:

Sunt profile diferite.
Pana in anul 3 se face aceeasi materie. Apoi cei de la Calculatoare vor avea materii diferite. Sincer nu stiu sa-ti spun pe ce se pune accentul, dar din ce am auzit calculatoarele invata mai multa algoritmica. Eu sunt la Sisteme Multimedia si fac cursurile impreuna cu Tehnologia Informatiei. Desigur as putea sa le fac si cu Calculatoare. Din anul 3 insa eu o sa invat despre procesare de imagini, video, programarea jocurilor etc. Calculatoarele o sa manance mai multa programare iar Tehnologia. nu stiu sigur.

Oricum nu conteaza unde intri cam tot aia e. Facultatea si scoala in general te invata sa inveti.

| suntserios a răspuns (pentru Ineys):

E fix pe dos. La calculatoare se face partea de hardware, proiectare și programare hardware. La tehnologia informației se pune accentul pe software

| Alex704 a răspuns:

Te rog inceteaza spamul cu intrebari despre facultate, NASA, teste de limba etc. Esti clasa a 7-a cum ai zis chiar tu, mai ai o gramada de timp. In plus, nu reusesti sa pastrezi o coerenta si e putin enervant pentru cei ce dau in continuu peste intrebarile tale.

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru Alex704):

Exista si frati mai mici.

| Alex704 a răspuns (pentru Benczik_Patrik_2000):

E mai ok sa aveti conturi separate parerea mea.

| Benczik_Patrik_2000 explică (pentru Alex704):

Mi-am facut unu al meu, dar nimeni nu raspunde si dureaza ore pana se aproba, asa ca il folosesc pe asta

| Benczik_Patrik_2000 explică:

Sunt si mai confuz acum