| Flower73 a întrebat:

Care sunt diferentele intre faculatea de stat si cea particulara?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca facultatea particulara este autorizata si serioasa, singura diferenta este ca trebuie sa platesti o taxa de studii, la stat nu trebuie sa platesti, daca ai intrat pe loc fara taxa. Daca la stat ai intrat pe loc cu taxa nu exista nici o diferenta semnificativa, eventual difera cuantumul taxei. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Cred ca nu se poate face o diferentiere, asa, la modul general :stat-privat! --- eventual o diferentiere intre facultatea X de stat si facultatea Y privata.Pentru a putea fi ajutata, iti sugerez sa reformulezi intrebarea facand o referire concreta. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Taxele, sălile de curs, concepțiile profesorilor, materialele didactice, modul de examinare.
Îți recomand cea de stat.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu exista diferente majore dintre o facultate privata si cea de stat. Profesorii in general sunt aceeasi, materiile la fel (nu exista spagi, asa cum lumea obisnuieste sa creada). Se simte diferenta, cand vine vorba de bani (nu exista burse la cele particulare). Plus, intr-o facultate particulara studentul este tratat cu mai mult interes, respect, rabdare, diplomatie. Se creaza ca o mare familie. Relatiile intre studenti si profesori devin extrem de calde, amicale.
Am fost si la o facultate particulara si la una de stat, asa ca vorbesc din proprie experienta.
Daca ar fi acum sa mai fac o facultate, cred, ca as alege cea particulara (dar nu spun, ca toate facultatile (particulare sau cele de stat) din Romania sunt la fel; unele sunt mai bune, altele mai putin bune).

| darrio2007 a răspuns:

Taxa care se plateste.

| SnYcK3rS a răspuns:

La facultatea de stat nu dai bani, este ca la scoala iar la cea particulara platesti anumite taxe

funda?

| metatheory a răspuns:

De la particulare iesi cu zero cunostinte iar la interviu nu-ti baga in seama studiile. O fosta colega imi spunea ca a urmat facultatea(particulara) nu pentru a fi angajata. Cu alte cuvinte stia ca n-are rost sa se duca cu diploma la angajator, baza ei era experienta de inainte si pilele. Apoi nu stii nimic, nu poti sa sustii o conversatie despre domeniul tau, si bineinteles ca la interviu stii cam tot cat unul de pe strada. Asa ca iti dai seama de valoarea lor.
Eu daca ar fi sa profesez particulara urmata, m-as baza tot pe pile, pentru ca si experienta o capeti greu(adica se cer pile si ca sa fii invatacel si sa fii pe picioarele tale pe langa cineva cu firma, nicidecum o angajare, lucrul asta sa-ti dea baza trebuia obtinut in facultate.