| Prisecaru2323535 a întrebat:

Care sunt multiplii si submultiplii pentru intensitatea luminoasa? Acelasi table cu pico,nano,micro,mili, centi?

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu cred. Unitatea de masura este CANDELA.
CANDELA (cd) - unitate (fundamentala) de intensitate luminoasa in Sistemul International. Candela este intensitatea luminoasa, in directia normalei, a unei suprafete de 1/600.000 metri patrati a unui corp negru la temperatura de solidificare a platinei, la presiunea de 101325 newtoni pe metru patrat.
- unitate derivata - candela pe metru patrat (cd/m²) - Marime masurata: luminanta - Luminanta uniforma a unei surse de lumina plane cu aria de 1 metru patrat, a carei intensitate luminoasa, in directia normalei, este de 1 candela.

| Radu284 a răspuns:

Lux, candela, lumen. Google it.