| Gabriela_Adriana_1987 a întrebat:

Care sunt orasele strabatute de dunare?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dunarea strabate mai multe orase mai mici sau mai mari. Dar cele mai importante sunt cele 4 capitale : Wiena (Austria), Bratislava(Slovacia), Budapesta (Ungaria) si Belgrad (Serbia).

| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt multe, unele nu apar pe harta. Strabate 4 capitale de tari:Viena, Budapesta, Belgrad, Bratislava iar in Romania trece prin Turnu-Severin, Giurgiu, Oltenita, Fetesti, Calarasi, Braila, Galati. Poate si mai multe.

| aCek1ng a răspuns:

Dunarea, traverseaza si in acelasi timp uneste, 4 capitale - Viena, Bratislava, Budapesta, Belgrad si 10 state europene: Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Croatia, Iugoslavia, Romania, Bulgaria, Republica Moldova si Ucraina.

| ohkay a răspuns:

Dunarea unește dar și traversează patru capitale: Viena, Budapesta, Belgrad, Bratislava și zece tări: Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Croatia, Iugoslavia, Romania, Bulgaria, Republica Moldova și Ucraina.