| Robz a întrebat:

Care sunt personajele poeziei Emotie de toamna De Nichita Stanesc?

8 răspunsuri:
| AlerimxD a răspuns:

Nu prea se numesc personaje, dar am înţeles ce vroiai să întrebi.
Eul liric şi iubita lui.
Xoxo.

| ary a răspuns:

Emotie de toamna- Nichita Stanescu

A venit toamna, acoperă-mi inima cu ceva,
cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.

Mă tem ca n-am să te mai vad, uneori,
că or să-mi crească aripi ascuţite până la nori,
că ai să te ascunzi într-un ochi străin,
şi el o să se-nchidă cu o frunză de pelin.

Şi-atunci mă apropii de pietre şi tac,
iau cuvintele şi le-nec în mare.
Şuier luna şi o răsar şi o prefac
într-o dragoste mare.
Frumoase versuri, la fel si melodia http://www.youtube.com/watch?v=SbT-9_mdx8c

| Prigatdevisine a răspuns:

Autorul (Nichita Stanescu) si iubita luibig grin

| ZOON a răspuns:

Pai el eul-liric si iubita lui caruia i se adreseaza,, declaratia,,

| dollydee a răspuns:

Poezia nu are personaje in general...
Dar s-ar putea spune si asa din moment ce exista un eu liric care isi exprima emotiile, ideile si sentimentele in mod direct.
Tema ar fi iubirea dintre un el si o ea, de asemenea este descris si cadrul natural in anotimpul de toamna...

| Mentosanaaa a răspuns:

Alerim are dreptate :eul liric si iubita acestuia.Cls a VIII-a nu? [abia am treqt si eu de poezie tongue]

Demon cu suflet de inger.

| iulia_6002 a răspuns:

Aerul apa plantele copacii intr-un cuv -natura

| isabella_1263 a răspuns:

E atat de simpla poezia
poetul si cam atat, ca el ii declara iubirea fetei. personajul e poetul pentru ca foloseste eu'l liric