| dhgcksmcf a întrebat:

Care sunt riscurile pentru sanatate la consumarea drogurilor ilegale?
va rog sa ma ajutati

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce crezi că sunt ilegale? Pentru că sunt deosebit de periculoase.

| NellieLovett a răspuns:

1. Alcoolul - este o substanta lichida obtinuta prin fermentarea fructelor, legumelor sau granelor, este tipul de drog cel mai folosit la ora actuala. Efecte psihice: reduce inhibitia; determina o stare de relaxare si buna dispozitie; logoree; lipsa de concentrare; slabirea judecatii; pierderea autocontrolului.
Efecte fizice: clatinari, pierderi de echilibru; tulburari respiratorii si cardiace; afecteaza reflexele si coordonarea motorie; tulburari de vedere; sporeste riscul bolilor de ficat (in special ciroza); in cantitati mari: pierderea cunostintei, coma si chiar moarte.
2. Tutunul - se obtine prin uscarea, tocarea si prelucrarea frunzelor, se transforma in tigari, trabucuri, pipe, iar uneori, se mesteca; are cea mai larga utilizare, dupa alcool.
Efecte psihice: senzatie de calmare, de concentrare, relaxare.
Efecte fizice: ameteli, greturi si chiar varsaturi, bronsite, cancer, ulcer, afectiuni respiratorii, circulatorii, cardiace, arterioscleroza.
3. Cafeina - este unul dintre drogurile cu cea mai larga raspandire; se gaseste in cafea, ceai, cacao, bauturi racoritoare (cola), ciocolata si chiar in unele medicamente.
Efecte - psihice: stimuleaza activitatea intelectuala, creste puterea de concentrare, in cantitati mari provoaca iritabilitate, anxietate.
Efecte - fizice: tremuraturi ale mainilor, scaderea apetitului, insomnii, tulburari gastrice, cresterea tensiunii arteriale, afectiuni ale inimii, afectiuni renale.
4. Sedativele - fac parte din categoria deprimantelor sistemului nervos central; majoritatea sunt folosite in scopuri terapeutice, pe baza de prescriptie medicala; se gasesc sub forma de capsule sau tablete (care se iau pe cale orala) sau se pot administra sub forma de injectii; produc dependenta, iar toleranta se instaleaza destul de repede.
Efecte psihice: calmare, senzatie de linistire, incetinirea gandirii, lipsa emotiilor si pierderea interesului fata de intamplarile si oamenii din jur, la doze mari apar tulburari psihice.
Efecte fizice: stari de somnolenta, dificultati in mers, lipsa de coordonare a miscarilor, vorbire greoaie, foarte periculoase in combinatie cu alcoolul, in doze mari pot provoca coma si chiar moartea.
5. Opiul - se extrage direct dintr-o anumita specie de mac; opiul brut se fumeaza in pipe, din el putandu-se extrage o serie de derivati, unii cu intrebuintare medicala (codeina, papaverina, morfina), iar altii nu (heroina).
6. Morfina - este un derivat al opiului, care se prezinta sub forma de pudra alba, solubila in apa, cu gust amar; se poate administra in scop terapeutic (oral, intramuscular, intravenos).
7. Heroina - este o pulbere de culoare variabila, de la galbui la maroniu, cu gust amar si miros slab de otet; puterea analgezica este de 3-5 ori mai mare decat a morfinei; se poate injecta, inhala sau fuma; injectiile amplifica efectele si sunt cele mai periculoase; este tot un derivat al opiului.

| Litoiu_Dany_1994 a răspuns:

1. Iarba (Maria) nu este chiar asa de periculoasa doar atunci cand ai probleme vasculare. Problemele apar la un supra dozaj sau atunci cand o combini cu alcoolul
2. Heroina este un drog foarte periculos, lasand urme pe creier si oase
3. Cocaina este un drog foarte periculos care creste riscul de accident vascular
4. Legalele (cele mai accesibile tinerilor) este un drog care distruge viitorul multor tineri, daca te ai apucat de asa ceva opreste te cat mai ai timp. Canabinoizii sintetici sun mult mai puternici decat cei din marijuana
Eu iti dau un sfat nu te atinge de nimic din ce ti am enumerat mai sus nici macar din curiozitate pentru ca o sa ti distrugi viitorul. Funda?