| eu_7950 a întrebat:

Care e diferenta dintre semnele de ortografie si cele de punctuatie? va rog sa le si exemplificati da din surse sigure va rogbig grin maine dau teza la romana si imi trebuie urgentbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
| Veverita a răspuns:

Deci...semnele de punctuatie sunt cele care determina o anumita intonatie in citire de exemplu.sunt semnul exclamarii,semnul intrebrii, virgula, douapuncte, punct si virgula, linia de pauza, dar ai grija sa nu confunzi linia de pauza cu cratima.pentru ca linia de pauza creeaza o pauza in vorbire iar cratima are de obicei de a elida(a elimina un sunet vocalic)=rostirea impreuna a doua cuvinte distincte.
Semnele de ortografie se refera la cuvinte si la scrierea lor. de exemplu cratima de care am vb mai sus. apostroful, la fel marcheaza elidarea de obicei a unei consoane dar nu numai, la sfarsiul unui cuvant. de ex.:domnul=domnu'... sper ca ai inteles ceva.nu e chiar asa de greu :p. succes la teza...eu am examen.la teza la rom am luat 10 dejabig grin

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Semnele de ortografie: liniuta de unire sau cratima( - ), apostroful( ' ) si punctul (.) se folosesc in scris pentru a reda anumite particularitati de rostire a cuvintelor sau pentru a reda grafic unele aspecte privitoare la structura cuvintelor

2. Semnele de punctuatie : se folosesc pentru a exprima cat mai clar ideile in scris spre a fi usor intelese de catre cititor : sunt semne grafice pentru a reda in scris exprimarea orala /vorbirea ( care, in afara de gramatica, foloseste pauza, intonatia, exclamatia, dialogul, enumeratia)

Exemple si explicatii pentru fiecare gasesti aici : http://www.scritube.com/......T94152.php Bafta la teza!

| STAVROS300 a răspuns (pentru alessia5158):

Punctul (.) este semn de punctuatie, nu de ortografie.

| al3x15 a răspuns:

Ortografie=sa nu ''mananci din litere '', sa scrii frumos, sa asezi cum trebuie in pagina ...etc punctuatie=,; :!?

| cosminapata a răspuns (pentru al3x15):

Nu are nici o legatura cu intrebarea :?

| bbbbbsteam a răspuns:

SEMNELE ORTOGRAFICE
Semnele ortografice sunt înrudite cu semnele de punctuaţie, uneori acestea fiind folosite şi ca semne ortografice. Punctul, de exemplu, se foloseşte la abrevieri.

Semnele ortografice propriu-zise sunt:
a) cratima
b) apostroful
APOSTROFUL marchează absenţa accidentală în rostire a unor sunete
a) CRATIMA marchează:
• rostirea împreună a două sau mai multe cuvinte:
* dacă lipsesc sunete: c-am plecat (că am plecat); m-a văzut (mă a văzut)
* se-nţelege (se înţelege); într-o zi
Semnele de punctuatie

In vorbire se stabilesc raporturi logice intre cuvinte, grupuri sintactice si propozitii care formeaza unitati aparte din punctu de vedere al intelesului. Pentru a exprima aceste raporturi, in afara de procedeele gramaticale, pauzele, intonatia si intreruperea sirului comunicarii.