| eusebiumunteanu a întrebat:

Care sunt sfaturile voastre pentru a invata/memora cat mai bine inaintea unui examen?

Răspuns Câştigător
| VaD a răspuns:

Inchizi televizorul, calculatorul, telefonul, te duci la toaleta, iti iei pe birou o cana de apa si iti impui ca in urmatoarele 50 de minute sa nu te intrerupi. Faci cate o pauza de 10 minute la fiecare 50 de minute.
Depinde de ceea ce vrei sa inveti. Metodele de invatare se bazeaza, din cate stiu, pe diverse tehnici care accelereaza si imbunatatesc procesul de memorare a informatiilor.
Dar memorarea nu este totul. Gandeste-te ca cineva vrea sa invete matematica. Faptul ca invatat o tona de formule pe derost ne asigura cumva ca respectiva persoana cunoaste matematica? Nici pe departe.
E mai important sa ai un program rational si bine pus la punct, pentru invatare. Sa inveti logic. Sa nu te grabesti sa treci peste diverse etape, sa pui un accent deosebit pe intelegerea notiunilor de baza. Rabdarea e de asemenea foarte importanta.
Citesti de 1-2 ori intregul material de studiu pentru a te familiariza cu continutul;
Alt secret pentru a imbunatati procesul de invatare este simplificarea lui, schematizarea. Mai intâi ideile principale, cele mai importante, si abia apoi detaliile...
Trebuie sa iti gasesti singur propria metoda de invatare...care ti se potriveste.Succes!

3 răspunsuri:
| dustru a răspuns:

Sa citesti de mai multe ori,si daca anumite lucruri nu se memoreaza,ele trebuie asociate cu ceva pentru a se crea o legatura logica, si la momentul potrivit e necesar doar unul din ele sa-ti aduci aminte, de obicei e lucrul cu care se asociaza.De ex. ai de memorat un an, atunci cauti ceva pe aproape evenimente ce s-au intimplat si asociezi.O alta metoda este sa desenezi si/sau sa scrii ceea ce ai inteles dupa ce ai citit. Ultima metoda o consider una unversala si cred ca ajuta mult mai mult decit altele, de fapt depinde de capacitatile intelectuale. Si de asemenea un somn de scurta durata adica sa fii in stare de veghe vreo 10 min... plus consumul a 3 banane pe zi (sint foarte benefice pentru gindire, memorare) plus prod alimentare ca pestele sint binevenite.Si sa nu uiti de dulciuri. Creierul ca sa functioneze are nevoie de glucoza. happy BAfta!

| DozaDeVise a răspuns:

Mananci niste ciocolata si bei multa apa [nu sa dai pe dinafara... cata poti]

| Irina0027 a răspuns:

Eu ma folosesc de memoria vizuala.Succes in continuare!