| facepalmlol a întrebat:

Care sunt toate profilurile de liceu si ce poti deveni dupa terminarea lor?

Răspuns Câştigător
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna!

Exista 3 mari filiere(clasificare la un nivel general)

A.FILIERA TEORETICA
B.FILIERA TEHNOLOGICA
C.FILIERA VOCATIONALA

Fiecare filiera are cel putin un profil.

A. TEORETICA se imparte in
-uman
-real
(astea sunt profilurile filierei)
Fiecare profil are cel putin o specializare:

-uman=se refera la limba materna si limbi straine(daca vrei sa inveti limbi straine dai la uman)

-uman se imparte in :
a.filologie(rom,eng,ita,fr,ge-limbi)
b.sociologie(romana,istorie,geografie)

Cele de mai sus sunt specializarile unui profil.

Asta este criteriul de divizare:
Filiera-Profil-Specializare

| Azµre a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Foarte bun răspuns! Bravo!

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc pentru observatie! Spre rusinea mea era incomplent dar cu ajutorul @micheliei a devenit un raspuns util cu adevarat.

| Azµre a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Oricum e mult mai mult decât avea nevoie.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Azµre):

Imi pare bine ca unii oameni apreciaza efortul depus.

8 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

O sa continui eu raspunsul dat de @VisezCuOchiiDeschisi

Pe linga filiera teoretica ( de la care nu obtii nici o calificare dar e o pregatire foarte buna pentru studii superioare in viitor) exista

2. filiera tehnologica (profil economic, mecanic, transporturi, constructii de ex)
In acest caz la absolvire ai deja o meserie specifica profilului.
3. filiera vocationala, la care se dau si probe de aptitudini ( profil pedagogic, sportiv, militar, arte)

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru michelia):

Multumesc pentru completare.Am suportat o mica durere de cap si l-am trimis asa.Suntem un intreg!laughing

| michelia a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Esti o draguta si ai si umor happy.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru michelia):

Tu esti cea draguta.Pe buna dreptate, mi-ai completat raspunsul si nu am cum sa nu observ asta.Te pup!