| magura1 a întrebat:

Care sunt verbele din grupa 1 grupa 2 grupa 3 din limba fraceza si cum imi pot da seama in ce grupa este un verb?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

In grupa 1 intra verbele al caror infinitiv prezent are terminatia in er
in grupa 2a, verbele care se termina la infinitiv in ir si la participiu prezent in issant[ex.finir-finissant,remplir-remplissant]
in gurupa 3a verbele cu infinitivul in ir darcare spre deosebire de verbele din grupa a 2a, au participiu prezent in ant[ex.partir-partant,venir-venant],si verbele cu infinitivul in oir[ex. voir, puvoir] sau in re[ex. faire, rire]

3 răspunsuri:
| DeathTheKid a răspuns:

Dupa terminatiile lor stiu ca alea din grupa 1 au terminatiile ER din grupa 2 RE si grupa 3 IRwinking

| Deea3 a răspuns:

-Vb de grupa intai se termina cu terminatia-RE si iti dai seama.
-Vb de grupa a doua se termina cu terminatie -IR
-Iar cele de grupa a treia sunt toate celelalte.
sper ca ai inteles!

| ilovemilka a răspuns:

Grupa I : -er (manger,nager,promener)
Grupa II : -ir( mourir, finir)
Grupa III:-ir(partir)
-oir(savoir, pouvoir)
-re(ecrire)