| Motanime a întrebat:

Cum imi pot da seama ca un verb in franceza este la grupa a doua sau a treia pentru ca in ambele cazuri verbele se termina in ir.La regula a doua se adauga "ss" la verb iar la a treia nu se adauga. De exemplu de ce verbului "applaudir" se adauga ss iar lui voiloir de ce nu se adauga ss? Cum imi pot da seama ca un verb este la grupa a doua sau a treia.dau test si nu prea stiu! FUNDOOI!

Răspuns Câştigător
| Zeflemitoarea a răspuns:

Verbele de grupa a II-a sunt 5 şi se învaţă pe de rost:
-finir(a termina)
-choisir(a alege)
-réussir(a reuşi)
-remplir(a umple)
-grandir(a creşte)
Restul care se termină în,,-ir" sunt de grupa a III-a.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In grupa a II-a sunt foarte putine verbe si, dupa ce ca sunt putine, se folosesc si foarte rar. Finir, choisir, réussir, grandir sunt mai folosite. Restul...din Paste in Craciun. Deci, daca un verb e terminat in -ir la infinitiv, sunt 90% sanse sa fie de grupa a III-a, nu de a II-a.
La grupa a III-a, ai 3 terminatii de infinitiv: -re; -ir (altele decat cele de gr. a II-a) si, singura terminatie din 3 litere, -oir.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verbele de grupa a 3-a se invata pe de rost pentru ca sunt neregulate. Nu prea ai cum sa-ti dai seama, te poti orienta dupa cum suna mai bine: ''applaudissez'' sau ''applaudez''?

| ToxiCDeatH12 a răspuns:

Grupa I: se termina in,, er"
Grupa II: Se termina in,, ir"
Grupa a III-A : Invatale pe de rost, cum ti le da la scoala

| fifinia a răspuns:

Vouloir, pouvoir, savoir, dormir, partir faire prendre dire lire ecrire sunt de grupa a 3 a. pai pe astea trebuie sa le inveti. nu prea ai cum sa iti dai seama