| sabin89 a întrebat:

Cărţile astea "îmi trebuiesc" mie? Sau "îmi trebuie" mie?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartile astea imi trebuiesc sau mie imi trebuie cartile astea.

| mgtow a răspuns:

Imi trebuie, mai usor asa

| sabin89 explică:

Înclin să cred că varianta propusă de Ioandelasal e corectă. Cum aş putea să fiu chiar sigur? Există în cărţile de gramatică o abordare a acestei probleme?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sabin89):

Este vorba de acordul subiectului cu predicatul.
Cand subiectul este la plural atunci si predicatul trebuie sa fie la plural iar cand subiectul este la singular si predicatul trebuie sa fie la fel.

| T0T a răspuns:

Forme ca „trebuiesc", „trebuiești", „trebuiește", „trebuim" sunt pure invenții.
„trebuie" e corect.
Nu spui „îmi trebuiesc", „le trebuiesc" sau „îți trebuiesc". Spui „îmi trebuie", „le trebuie" și „îți trebuie".

https://ro.wikipedia.org/wiki/Verb_impersonal

| sabin89 explică (pentru T0T):

Verbul "a trebui" crezi că e întotdeauna imprsonal?

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Nu cred. Chiar este, cu excepția unor forme pentru persoana a III-a plural: îmi, îţi, îi, ne, vă, le trebuie/ trebuiau/ trebuiră/ trebuiseră/ vor trebui/ vor fi trebuit; mi-, ţi-, i-, ne-, v-, le-au trebuit.

| sabin89 explică (pentru T0T):

Dacă e "cu excepţia", însemnă că nu e "întotdeauna". happy

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Ai dreptate. Chiar și așa, nu există în limba română formele de mai sus.

| Catrice a răspuns:

Varianta de analfabet vs varianta corecta ahee hee

| aditimus a răspuns:

Aceste carti mi-ar trebui mie.

| sabin89 explică (pentru aditimus):

E corectă forma de care zici, dar e alt mod. Întrebarea se referă strict la indicativ prezent.

| mastadont a răspuns:

îmi trebuie. Forma din primul enunț, trebuiesc, nu există în limba română și este doar o invenție a unora pentru a părea mai culți.

| sabin89 explică (pentru mastadont):

La trecutul imperfect cum crezi că este: cărţile îmi irebuiau sau îmi trebuia?

| mastadont a răspuns (pentru sabin89):

Trebuiau. Mie îmi trebuiau acele cărți, ție îți trebuiau acele cărți, etc.

| sabin89 explică (pentru mastadont):

Apropo, în propoziţia "Cărţile astea îmi trebuiau mie", verbul este impersonal sau personal?

| mastadont a răspuns (pentru sabin89):

Eu aș spune că e verb personal pentru că se acordă cu subiectul, chiar dacă are aceeași formă. Verbul a trebui mi se pare unul dintre cele mai volatile verbe din limba română, poate fi folosit în foarte multe moduri și poate fi și personal, eu trebuie să merg acasă, și impersonal, trebuie să plouă azi.

| sabin89 explică (pentru mastadont):

Şi eu îl văd ca un verb dificil; sau volatil, cum te-ai exprimat tu. Americanii îl mai au şi pe "must", cu nuanţa lui specifică. Noi zicem doar "trebuie", indiferent de nuanţă. Nu-i prea în regulă.
În propoziţia menţionată, şi eu îl văd ca personal, din motivul pe care l-ai observat şi tu: acordul cu subiectul. Dacă subiectul era la singular "cartea", atunci nu mai era trebuiau, ci trebuia (cartea îmi trebuia).
Ultimele două exemple pe care le-ai dat comportă o discuţie. În propoziţia "Eu trebuie să merg acasă", verbul este tot impersonal, pentru că nu se acordă cu subiectul. Chiar dacă în loc de eu era noi, verbul tot forma aceea ar fi avut: Noi trebuie să mergem acasă.
Uf, hai să-l lăsăm pe "trebuie", că l-am pritocit destul. happy

| mastadont a răspuns (pentru sabin89):

Mda, ai dreptate, mi-am ales un exemplu prost LOL. Cred că o fi fost lipsa cafelei că altfel nu-mi explic cum de nu mi-am dat seama.

| DonEduardo a răspuns:

"imi trebuie".

| sabin89 explică (pentru DonEduardo):

Păi aşa scurt? Fără o argumentare?

| DonEduardo a răspuns (pentru sabin89):

Vrei sa-ti argumentez si de ce 1+1=2?