| andrei056 a întrebat:

Cat costa un credit la facultate?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cauta regulementul de activitate profesionala al studentilor din universitatea ta. Chestii precum restantele sau recontractarea unei materii pot avea o taxa fixa sau la credit. In general se imparte taxa anuala la nr de credite dar pot fi alte metode de calcul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde de universitate. La Politehnica (Bucuresti) un credit costa 35 lei daca ai 1 sau 2 restante, 50 lei daca ai minim 3 restante si 65 lei daca esti in an suplimentar (adica repetent). Iar restantele se platesc numai daca sunt din ani anteriori, gen tu esti in anul 2 si ai restante din anul 1. O materie poate avea de la 2 la 7 credite si daca ai multe restante la materii cu multe credite platesti de te usuci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde de cat stabileste senatul universitatii si rectorul. In fiecare an se stabilesc niste tarife. Creditul depinde de taxa de scolarizare de la facultate. Aceasta taxa se imparte la numarul de 60 de credite dintr-un an universitar. Tu platesti un procent din acest rezultat. Eu de exemplu la UBB plateam circa 270 lei pentru o materie ce avea 6 credite. Ele nu pot fi impartite sau luate/platite in trimestre. Daca ai picat o materie de 6 sau mai putine credite trebuie sa o promovezi si sa o platesti o singura data integral. E foarte subiectiv sa intreb cat costa un credit, nu are o valoare ce se aplica la toate facultatile. Unele facultati au taxa de scolarizare de 3600 lei si altele de 2400 lei, clar ca valoarea credituluiv va fi net diferita. La facultatile de medicina unde taxa este de vreo 8000 lei pe an clar ca un credit va avea o valoarare foarte mare.