| Superior a întrebat:

Cat de grea este informatica? E bine platita? E usor? Cat de greu e un liceu de informatica? Ce materii suplimentare mai trebuie sa stii? Are legatura cu fizica/matematica?

14 răspunsuri:
| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Sunt la Facultatea de Informatică din Iași, anul 2. Informatica nu e grea dar ai foarte mult de muncă și trebuie să dedici o mare parte din timpul liber acestui lucru. Dacă nu ești cu adevărat pasionat de așa ceva, nu te sfătuiesc. Nu are nici o legătură cu fizica și cu matematica are extrem de puțin.

| Superior explică (pentru Măriucaaaaaaa):

Ce trebuie sa fac? Programez sau ce?

| Măriucaaaaaaa a răspuns (pentru Superior):

Da, trebuie să codezi. Să știi limbaje de programare (C/C++, Java, Python), limbaj HTML+CSS (eventual și JavaScript), SQL (mai târziu va fi PLSQL) plus alte chestii gen logică, proiectarea algoritmilor, grafuri, structuri de date, complexitate, etc.

| Superior explică (pentru Măriucaaaaaaa):

Un prieten mult mai mare (clasa 12) a zis ca e foarte usor daca inveti si prinzi de la inceput + mi-a recomandat ca daca fac mate-info sa ma duc pe intenstiv, ce parere aveti?

| Măriucaaaaaaa a răspuns (pentru Superior):

Eu am făcut liceu de informatică intensiv (7 ore pe săptămână de informatică). Dacă ești pasionat de așa ceva e foarte ok. Mai bine de jumătate din cei care au fost în aceeași clasă cu mine în liceu nici nu au mai vrut să audă de informatică după deoarece e destul de muncă și e greu, dacă nu ai o pasiune pentru asta nu te sfătuiesc. E foarte frumoasă programarea dar trebuie mereu să înveți lucruri noi (să le înveți singur căci profesorii vor fi acolo doar ca să te verifice și dacă eventual ai întrebări, nu ca să te învețe prea multe-vorbesc de facultate aici). Deci dacă ai o pasiune pentru asta, vei fi bine.

| gabriela2201 a răspuns:

Informatica este diferita de matematica dar te ajuta logica matematica in rezolvarea problemelor. Este o profesie inca la mare cautare in toata lumea si platita bine. Daca ai abilitati logice si informationale, e chiar distractiva!

| Dontaskme2004 a răspuns:

Nu este grea daca te pricepi si iti place, desigur happy. Informatica (domeniul IT) este foarte cautat si bine platit la momentul actual. Informatica se imbina mult cu matematica, cu fizica nu.

| Nix15 a răspuns:

Informatica e interesanta, dar destul de grea. Liceul nu-i greu, dar la facultate se complica. Sunt la Calculatoare la Politehnica Bucuresti si trebuie sa iti mearga mintea destul de bine prin algoritmi. E nevoie sa iti aloci mult timp sa exersezi si sa iti lucrezi mintea.
Nu trebuie sa stii alte materii, dar matematica iti dezvolta gandirea logica. Important e sa iti placa, altfel nu te descurci

| Superior explică (pentru Nix15):

Ce fel de activitati sunt?

| Nix15 a răspuns (pentru Superior):

Daca te referi la concursuri si activitati in domeniu, sunt o groaza. In ceea ce priveste cursurile, o sa inveti mai multe limbaje de programare (cod si rezolvare de probleme, solutii optime), dar o sa faci si mate, fizica, eletronica, sisteme, chestii legate de calculator si arhitecturi, retele etc. (asta pentru ca Poli e facultate de inginerie). O sa vezi in liceu daca iti place sau nu. Eu iti recomand mate-info, pentru ca poti sa te orientezi si spre alte domenii daca nu iti place informatica.

| Superior explică (pentru Nix15):

Si ce realizezi prin codare?

| Nix15 a răspuns (pentru Superior):

O sa faci in liceu si o sa vezi mai bine. Practic scrii instructiuni pe calculator care sa iti rezolve o problema. Un exemplu foarte simplu ar fi sa aduni doua numere, sa faci media unor cifre, etc.

| Superior explică (pentru Nix15):

Nu stiu ce sa zic, am auzit ca e urat la liceul de informatica, ca trebuiesc facute calcule prin intermediul codarii si scriptarii, si ca cam asta e tot ce faci. E adevarat?

| Tibi16 a răspuns:

Informatica nu este grea dacă o înțelegi. Este foarte bine plătită. Are o oarecare legătură cu matematica.