| rameshwaram a întrebat:

Cat de mult influenteaza ADN-ul comportamentul? si ce conteaza mai mult ereditatea sau educatia?

Răspuns Câştigător
| allex20n a răspuns:

''Dean Hamer, cel mai cunoscut cercetător american în domeniu, preciza încă din 1993 că genele nu dictează viitorul unei persoane deoarece ele interacţionează cu mediul înconjurător, primind şi alte influenţe. De asemenea, preciza că, deşi genetica comportamentală pare să dea impresia că destinul poate fi citit în gene, realitatea diferă mult de această imagine. ''

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

ADN-ul determina parte a comportamentului si al raspunsului uman, asa cum determina trasaturile fizice si posibile eficiente sau deficiente fizice/psihice. Cu toate astea, nu putem neglija educatia. Fara educatie suntem doar o forma fara fond.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza mai mult ereditatea, insa si educatia joaca un rol destul de mare. ADN-ul da, influenteaza comportamentul in intregime.

| allex20n a răspuns:

Categoric cel mai mult conteaza educatia si mediul in care traiesti. poti avea parinti civilizati, educati, destepti daca tu traiesti intre animale cu siguranta o sa te comporti ca ele. ADN-ul nu te ajuta deloc aici, doar daca s-ar transmite si trasaturile morale, se transmit dar nu indeajuns pentru o astfel de influenta. prin adn se transmit mai mult trasaturile fizice. de exemplu culoarea parului, culoarea ochilor, grupa sanguina, dar si anumite boli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru allex20n):

ADN-ul determina comportamentul si raspunsul individului la stimulii exteriori, adica mediul. Nu se transmit numai bolile si culoarea ochilor sau a parului. Do your homework.

| allex20n a răspuns (pentru anonim_4396):

''Dean Hamer, cel mai cunoscut cercetător american în domeniu, preciza încă din 1993 că genele nu dictează viitorul unei persoane deoarece ele interacţionează cu mediul înconjurător, primind şi alte influenţe. De asemenea, preciza că, deşi genetica comportamentală pare să dea impresia că destinul poate fi citit în gene, realitatea diferă mult de această imagine. ''

| rameshwaram explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri