| MCRgurl a întrebat:

Cat imi iese media (la mate) cu:4, 5,5,3 in teza? Nu sunt sigur,am facut mai multe calcule dar nu stiu ce sa cred. Vreau media exacta.

La romana:7, 7,8,9,2.

4 răspunsuri:
| Uraniu a răspuns:

La mate 4, 25
la romana presupun ca 2 e in teza: 6, 31

| vlad89c a răspuns:

La mate: 4.25
La romana nu mi-ai dat nota la teza, iar fara ea e: 6.6

Ai aici calculator de medii: http://mate.info.ro/Resources/ro-RO/Calculator_de_medii.aspx

| AnonymousTPU007 a răspuns:

La mate:4, 25
Asa se face media cu teza, dau exemplu cu notele tale:
4+5+5=14 apoi imparti 14 la cate note ai, in cazul tau, imparti la 3...14:3=4,66...apoi ca sa afli media cu teza faci asa: 4. 66x3+3(teza):4=4,25

La romana iti iese 6, 6 adica 7winking

| PulbereDeStea a răspuns:

Aduni notele, le imparti la cate sunt, ori trei, plus teza, impartit la patru.