| Costis3x69 a întrebat:

Cat valorează o monedă de 50 de bani din 2006? Dar din 2008, 2009,2022choar și 2 din 2023? Am fost la Kaufland și erau monezi de aur zici de 50 de bani și nu nu sunt cerșetor doar că le-am văzut pe jos și am spus să le adun

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu valoreaza decat 50 de bani, nu sunt de colectie...peste 50 de ani s-ar putea sa aiba valoare pentru nostalgicii care au trecut de multa vreme la criptomonede, aia care vor spune "ma gandesc cu greu la stramosii mei cum au trait saracii cu 1000 de lei"

Iar ce spui tu referitor la monezi de aur de 50 de bani, ele sunt din alama, daca erau de aur iti taia orice cersetor mana pentru 1 moneda.
Pentru cei care merg la scoala doar pentru alocatii alama este la baza un aliaj format din cupru si zinc!

| Costis3x69 explică (pentru Simpatic):

Eu nu sunt așa
Eu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Valoreaza fix 50 bani

| Costis3x69 explică (pentru suntserios):

Pai și de ce mă rog Pe OLX era una la 50 de lei? din 2006

| suntserios a răspuns (pentru Costis3x69):

Si eu pentru pune un anunt pe olx in care sa cer 1000 lei, asta nu inseamna ca atat valoreaza sau ca imi da cineva banii aia

| VoidEternal a răspuns:

20 de cretini posteaza 100 de anunturi in care vand cele mai banale si obisnuite monede ca sa creeze impresia ca, ce sa vezi, chiar exista cautare pentru gunoiaele lor. E "decat" frauda cu ceva pasi extra.

PS: o moneda care e inca in circulatie nu o sa aiba niciodata alta valoare decat cea inscriptionata pe ea.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Nimic peste valoarea lor declarată la punerea în circulație.

| Costis3x69 explică:

Pai cum vine asta eu am găsit pe OLX 50 de bani 2006 =50 de lei. https://www.olx.ro/d/oferta/monede-50-bani-an-2005-2006-IDhMvL0.html

| Simpatic a răspuns (pentru Costis3x69):

Altu vinde cu 1000 de lei asta care multi am jucat la perete cu ele daca va mai aduceti aminte jocul

https://www.olx.ro/......hCdmz.html

Astia care ii vezi pe olx ca vand "vintage" sunt niste marlanoi in general care nu au nimic de a face cu numismatica sau cu colectionarii, ei cred ca toate mustele fac miere, in cazul lor monedele lor ca ar valora mai mult de 2 lei

Colectionarii de asa ceva sunt oameni foarte culti si cunoscatori si stiu ca si un mic defect o pata, o zgarietura scade considerabil valoarea unui monede sau bancnote!

Pe publi24 am vazut acum cativa ani un retard care cerea 20.000 de euro pe un televizor cu tub care nu facea nici 50 de lei crezand ca ce este vechi este neaparat de colectie, nu este asa!

Tot ai sa mai vezi anunturi de la astfel de "cunoscatori" care cred ca daca altii vand ceva asemanator si deseul lor valoreaza la fel sau mai mult!