| Iasmiine a întrebat:

Cate absente trebuie sa ai ca sa te exmatriculeze? Eu am auzit ca 18

32 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Nu e vorba de absente, crede-ma.
Pentru fiecare 10 absente nemotivate, la sfarsitul anului ti se scade cate un punct la purtare.
Exmatricularea intervine ca urmare a unor fapte mai grave, gen batai, injuraturi, certuri cu profesorii, impertinenta, copiat...
Bineinteles, se poate datora si absentelor, insa mai mult de 30, oricum happy

| pwp a răspuns:

La mine daca ai peste 20 iti scade un punct la purtare!

| Laue a răspuns:

La 10 absente se scade 1 punct la purtare. Cand ai nota 6 la purtare, vine si exmatricularea.

| Doddel a răspuns:

Cine te-a mintit, te-a mintit bine. la 10 absente iti scade un punct la purtare

| problematic a răspuns:

E da... la 10 absende ai 1 punct scazut la purtare. asta inseamna ca iti trebuie vreo 60 de absente ca sa te exmatriculeze. preaviz vei primi pentru fiecare 20 de absente nemotivate cumulate.

| Strumf a răspuns:

Depinde de liceu. La mine la 15 te exmatriculeaza.
Dar daca inveti bine si esti la locul tau nu cred ca se va intampla (Te va scoate diriginta cumva.)

| greenabstract a răspuns:

La 40 de absente te exmatriculeaza.
La 30 trimite o scrisoare parintilor.
La 20 de absente scade 2 puncte la purtare.
La 10 absente scade 1 punct la purtare

| Thunder a răspuns:

Nu te exmatriculeaza nimeni la 18 absente. Poate o sa iti dea un advertisment. Trebuie sa ai 3 sanctiuni inainte de extramtriculare: Advertisment, Eliminare 3 zile, Preaviz de exmatriculare. Daca esti in clasa a 9a sau a 10a, doar din absente nu te exmatriculeaza nimeni, trebuie sa faci si alte tampenii ca sa fii dat afara. Dar daca esti singurul din clasa cu 100-200 de absente e posibil sa te transfere in alta clasa. Daca aveti 30-40 de absente nici nu ar trebui sa va agitati la liceu, nu va face nimeni nimic.

| DanMp3 a răspuns:

Depinde de liceu...
daca esti pana-n clasa a X-a nu te exmatriculeaza doar nota scazuta la purtare[pentru ca este obligatorie scl pana in clasa aX-a]
dp cls aX-a la 40 de obicei

eu anul trecut am avut 80 pe primul semstru [8 parca la purtare] si pe al 2-lea 150 [5 la purtare] si am fost cls aXI-a acu sunt aXII-a

D-zeu cu mila anul astalaughing)

| Dee_9331 a răspuns:

Depinde de diriginte/a. Adica eu am avut 2 proaste in clasa si inc cls a5-a pe sem 2 au avut 50 si ceva de absente si nici macar nu a scazut punct la purtare pentru ca le motiva diriga mereu absentele.

| CosminKidd a răspuns:

18 raised eyebrows anul trecut am avut 127 si nu m-a exmatriculat

| danyboy93 a răspuns:

Nup. Trebuie sa iti scada media la purtare la 6. Si atunci te poate exmatricula.

| theea_5574 a răspuns:

Ce aveti fratilor?laughing la 10 absente nemotivabile adica alea pe care nu le poate motiva nici dracu. I don't want to see ti se scade un punct la purtare
dat sincera sa fiu...acum se pun mai mult absente motivabile...
te duci la doctor. te prefaci ca ai fost bolnav.iti da scutire.si pa.
poti sa ai si 100 de absente.nu`ti face nimic
laughing deci.bafta la chiulitlaughingwinking

| paodoolse a răspuns:

Tre sa ai peste 100 ca sa te exmatriculeze dar daca ai 10 apsente iti scade un punct la purtare funda:X:X:X?

| DeathLord93 a răspuns:

La 40 de absente nemotivate sunt obligati sa ti faca instiintare acasa sa o semneze parintii si dupa aceea se pune problema in consiliu daca te exmatriculeaza, desi nu prea se mai practica. Sau ti se scade nota la purtare si in cel mai rau caz poti ramane repetenta din cauza absentelor nemotivate.

| Gabriel_4906 a răspuns:

Ceea ce stiu eu este ca la 20 de absente privesti un preaviz de exmatriculare, iar la 40 urmeaza sa fii dat afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 40 de absente!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 10 absente se scade 1 punct la purtare si la 40 se exmatriculeaza dar la unele licee isi pun ei singuri o limita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ar fi sa verificati voi documentul numit ROFUIP? In ciclul gimnazial inferior (clasa a IX-a si a X-a) problema se pune in felul urmator: la 10 absente se scade cate un punct la purtare; daca elevul are peste 100 de absente, se alege varianta cu nota 2 la purtare (pentru ca nu poti sa dai 0 sau -2). Dar daca elevul nu va avea 10 la purtare pe semestrul al 2-lea, se considera repetentie.
Pe urma, in ciclul superior, clasa a XI-a si a XII-a esti exmatriculat la peste 40 de absente, cu preaviz de exmatriculare in prealabil. Daca nu se intampla asa, inseamna ca nu se respecta regulamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu habar nu am, stiu doar ca nu am chiulit dar am dat cu un draq de sageata in perete de l-am gaurit si m-a exmatriculatcryinglaughing

| ChocolateDroid a răspuns:

Eu sunt la liceu si am avut anul trecut 40 si ceva e absente si nu mi s-a intamplat NIMIC.
Depinde si de liceu.winking

| ȚuȚu7373 a răspuns:

Cica la 40 de absentze happy happy dar la 79 ce iti face?

| MaiMai13 a răspuns:

Nuulaughing
crede-ma am o colega. a avut mai mult de 18 absente si nu au exmatriklatostraight face:d ca sa te exmatriculeze trebuie sa fi lipsit un semetru Intregsmug asa saa intamplat laa colegu meusmug

Alte răspunsuri
| Costa_Aleks_1989 a răspuns:

Ce mi se intampla daca am fost 3 zile exmatriculat? Is pe a 8 a, se va vedea la liceu cand intru?

| ZackeryR12 a răspuns:

Stiu ca-i o intrebare veche de 6 ani dar vreau sa raspund la ea happy
am peste 100 de absente si nu am fost exmaticulat laughing
Ba chiar am trecut la toate materiilewinking

| Gagiu_Gabitzu_1997 a răspuns:

Eu am peste 80 si ceva de absente si a zis diriga ca ma baga la profesionala desi sunt a 9 a, e corect?