| Ggghhzdg a întrebat:

Daca sunt clasa a noua la cate absente poate sa ma exmatriculeze dupa noul regulament?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exmatricularea nu se aplica elevilor din ciclul primar al liceului (cl. a IX-a si a X-) ci doar celor din ciclul secundar (cl.a XI-a si a XII/XIII-a), conform Statutului elevului.
In schimb se scade nota la purtare, cu cate un punct, pentru fiecare 10 absente nemotivate pe un semestru si astfel se poate ajunge la repetentie, daca media anuala la purtare este sub 6. La aceasta se poate ajunge, de ex., daca pe un semestru ai 50 de absente nemotivate iar pe celalalt semestru ai 40 de absente nemotivate, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La fiecare 10 absente se scade 1 punct la purtare, iar la 50 de absente, te exmatriculeaza.

| Ggghhzdg explică (pentru Violleta2022):

Am 56 si inca nu am fost exmatriculat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ggghhzdg):

Nu inca... dar urmeaza! happy