| Meme10Meme a întrebat:

Cate dialecte are limba romana si care sunt acelea? Nu confundati dialectele cu graiurile!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are 4 dialecte: dacoromâna, aromâna, istroromâna și meglenoromâna.

7 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Parerile lingvistilor sunt impartite.

| Vântulalb a răspuns:

Limba romana nu are dialecte. Are doar regionalisme. Adica, sunt cuvinte folosite cu preponderenta in unele zone si sunt putin cunoscute in altele. Cu toate astea, doi interlocutori se inteleg. Cea ce nu se intampla la dialecte.

| Meme10Meme explică (pentru Vântulalb):

Ba are. Are 4.

| Vântulalb a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ce iti spune userul mai sus, sunt dialecte vorbite in afara tarii.

| Meme10Meme explică (pentru Vântulalb):

Da,dar sunt dialecte ale limbii romane recunoscute de limba romana. Mi s-o confirmat [de parca aveam nevoie rolling on the floor], aromanii siiigur sunt armeni rolling on the floor