| anonim_4396 a întrebat:

Cate dialecte exista in toata lumea?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

In lume exista foarte multe triburi care nici nu sunt prea bine cunoscute.Asa dar este foarte greu sa primesti un raspuns concret la intrebarea ta.

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Se apreciaza ca in lume exista cam2700 de limbi. Unele dintre ele au cateva dialecte.Acestea nu pot fi insa inventariate, pentu ca sunt prea numeroase si nici n-au putut fi studiate de specialisti fiind vorbite uneori de populatii izolate in locuri inaccesibile.De altfel, nici conceptul de "dialect"nu se bucura de o definitie unanim acceptata. Unii chiar il sinonimizeaza cu "grai'". Exista si dialecte pe care unii le considera limbi. Un exemplu la indemana este aromana.Lingvistii romani o considera un dialect sud-dunarean al limbii romane. Unii aromani(macedoromani) apreciaza ca este vorb despre o alta limba romanica. Mira

| LittleZyzy a răspuns:

Cate triburi, atatea dialectehee hee Cam greu sa estimezi.

| pep a răspuns:

Dialectele care exista in toata lumea sunt reprezentate de un numar mai mic sau mai mare decat numarul total al limbilor care exista in toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca exista multe...Azi imi spunea un coleg ca la 1500 existau 5000 de dialecte si ca el crede ca azi sunt mult mai putine si as fi vrut sa o aproximare happy

| Danila_Marius_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca au trecut multu ani de cand la postarea asta dar tu crezi ca la 1500 era posibil sa se faca vre.un recensamant credibil al dialectelor de pe glob, bunicul meu facea cu caruta o saptamana de la Iasi la Bucuresti!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce inseamna tgmh amtad?

| mike09willa a răspuns:

In acest moment pe glob, exista in jur de 2700 de limbi vorbite.