| Anonymus123 a întrebat:

Cate silabe are cuvantul ziar?

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Indiscutabil doua.Cuvantul este format din radicalul "zi-" si sufixul "-ar". Persoanele neglijente cu exprimarea au tendinta de a reduce o silaba rostind parca"zear".

| waXonwaXoff a răspuns:

Nu stiu d-astea
una

| narcisaisa a răspuns:

Se desparte zi-ar iar regula este CV-VC

| mixxjim a răspuns:

2, cum ti s-a spus. nu stiu cine este "ea" dar despartirea pe silabe nu se face dupa cum deschide ea gura :)) sunt 2 pentru ca sunt 2 vocale alaturate. gasesti si in dex despartirea pe silabe http://dexonline.ro/definitie/ziar

| Stancescu_Tudor_1999 a răspuns (pentru mixxjim):

Ziar,una singura, i este semi-silaba si atunci vine CSVC si merge

| AnnaMaria27 a răspuns:

ZI-AR -> doua silabe! big grin

| CostyBoss123 a răspuns:

2 silabe

| Florian0515 a răspuns:

Doua silabe (zi-ar).

| Anonymus123 explică (pentru Florian0515):

Ai putea explica de ce? Pentru ca ea spune ca are 1 silaba. Pentru ca deschide gura 1 singura data.

| Florian0515 a răspuns:

Uite aici niste reguli care te pot ajuta ceva mai mult:
1)Regula vocalelor(v-v)
Doua vocale alaturate stau in silabe diferite.
Obs.:Semivocalele vor sta in aceeasi silaba cu vocalele cu care se rostesc impreuna
2)Regula 1(v-cv)
O consoana aflata intre doua vocale trece in silaba a doua
Obs.:Litera,, X"se i-a la despartire ca o singura consoana
3)Regula 3(vc-cv)
Doua consoane intre doua silabe stau in silabe diferite
Exceptie:cand a doua consoana este,,L"sau,,R"iar prima consoana este,,B,C,D,F,G, H, P, T, V"ambele consoane trec in silaba a doua
4)Regula 3(vc-ccv)
Trei sau mai multe silabe intre doua vocale,prima consoana trece in prima silaba iar celelalte in cea de-a doua silaba
Exceptie:In cazul grupurilor de silabe,,LPT,MPT,NCȘ,NCT,NCȚ, RCT, RTF, STM, NDV"despartirea se face dupa a doua consoana

Obs.Regulile 2,3, 4 se aplica si in cazul in care in vecinatatea consoanelor se gasesc si semivocale

| Wadăfac_Mihai_1998 a răspuns:

Este o regula speciala din DOOM are doua silabe "zi-ar". FUNDA? :d

| sds123 a răspuns:

Zi - ar