| FonAfon a întrebat:

Câte simțuri credeți că are omul și care sunt? Vreau păreri. Am citit multe articole. Nu vreau link-uri. Care dintre aceste simțuri credeți că sunt adevărate și pe care dintre aceste simțuri credeți că le are omul?
Simțul vizual (văzul)
Simțul auditiv (auzul)
Simțul olfactiv (mirosul)
Simțul gustativ (gustul)
Simțul tactil (mecanorecepția)
Simțul termic (termocepția)
Simțul timpului (cronocepția)
Simțul spațiului
Simțul setei
Simțul foamei
Simțul mâncărimii
Simțul presiunii
Simțul orientării
Simțul durerii (nocicepția)
Simțul mișcării (propriocepția)
Simțul preaplinului
Simțul nevoii de oxigen
Simțul echilibrului (echilibriocepția)
Simțul oboselii.

Dacă se adună multe răspunsuri bune, dau și fundă.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Simțul vizual (văzul)
Vezi ce e în jurul tău, nu?! Te întreb, exista acest simt?!

Simțul auditiv (auzul)
Auzi zgomote, e din jur, nu?! Este auzul real?!

Simțul olfactiv (mirosul)
Poți mirosi diverse lucruri, nu?! Exceptând cazurile când îți pierzi mirosul.

Simțul gustativ (gustul)
Poți gusta mâncarea. Dacă îți pierzi mirosul, îți pierzi și gustul. Poți face aștept lucru, nu?!

Simțul tactil (mecanorecepția)
Simți când pui mana pe ceva. Doar dacă nu-ți sunt afectați nervii.

Simțul termic (termocepția)
Realizezi când e frig sau cald în jur sau ca gheata e rece și focul fierbinte.

Simțul timpului (cronocepția)
Îți poți sau nu da seama de trecere timpului. Mautoritatea timpului nu-ți dai seama.

Simțul spațiului
Știi unde te afli.

Simțul setei, foamei
Nevoi fiziologice, băiatu/fata. Organismul nu poate supraviețui fara apa și hrana.

Simțul mâncărimii
Ei, na, nu simți când trebuie sa te scarpini?

Simțul presiunii
Nici Wikipedia nu da detalii, de ce sa dau eu când ești zgârcit și cu funda?!

Simțul orientării
Unii nu îl au, de aceea unii își găsesc drumul spre casa și alții se rătăcesc dacă merg la 2 străzi depărtare. Situație complexa, nu necesita detaliere.

Simțul durerii (nocicepția)
Dacă îți dau un pumn în fata, nu te doare, nu?!

Simțul mișcării (propriocepția)
Sper ca știi când membrele ți se mișca.

Simțul preaplinului
E presiune mămică. Când stomacul, vezica sau intestinele sunt pline, trebuiesc eliminate.

Simțul nevoii de oxigen
Inima și plămânii funcționează autonom/involuntar. Ma rog, respirația ți-o mai poți opri, dar când o faci, plămânii te atenționează ca organismulare nevoie de oxigen. Fără O2 creierul nu funcționează.

Simțul echilibrului (echilibriocepția)
Știi de ce amețești după ce te rotești? Dacă nu, reia lecția cu urechea de la biologie.

Simțul oboselii.
Iarăși e vorba de organismul care și-a atins limita și are nevoie de repaus. Mai documentează-te despre de ce corpul are nevoie de somn și ce se întâmplă când e privat de somn mult timp.

| FonAfon explică (pentru Catrice):

Am citit multe articole despre simțul omului. Am întrebat pe TPU pentru a auzi (mai degrabă vedea) părerile celorlatora. Cel mai probabil nici măcar nu se știu toate simțurile umane.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

Funda până la urmă tot o voi da. Iar pe Wikipedia chiar eu am completat articolul.

| Catrice a răspuns (pentru FonAfon):

Multe dintre cele menționate țin de percepția sistemului nervos sau de nevoi fiziologice.
Ai aruncat o privire asupra aceluiași subiect din engleza?!
https://en.wikipedia.org/wiki/Sense

| FonAfon explică (pentru Catrice):

Da.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

Am citit și în engleză.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

Am citit că sunt simțuri care au legătură cu sistemul nervos. Iar simțul preaplinulu, al oboselii, al faomei sigur că au legătură cu nevoile fiziologice.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Preaplinului", nu „preaplinulu".

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

Am vrut să văd câți oameni încă se iau după Aristotel (că oamenii au doar 5 simțuri).

9 răspunsuri:
| IrimieNicolae a răspuns:

Cele 5 simțuri principale sunt adevărate deoarece le poți,,activa,, voluntar,adică vreau să văd ceva să deosebesc o culoare: mă uit,văd,deosebesc sau pipăi ceva să văd consistența tare,moale,alunecos etc., adică eu pun în acțiune organul de simț și primesc și răspunsul; celelalte simțuri sunt activate involuntar, foame(nu te întrebi oare mi-e foame? ți-e foame pur și simplu,)oboseală, etc., dar dacă pui mâna pe ceva fierbinte din greșeală te arzi, deci cele 5 simțuri de bază activează și voluntar și involuntar pe când celelalte simțuri sunt activate permanent prin,, senzori,, involuntar,,.Nu comanzi tu digestia?